Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej po spotkaniu z premierem Słowenii Janezem Janšem podkreślił, że wszystkie kraje UE myślą teraz, jak przeprowadzić odbudowę gospodarek po pandemii i jak przyciągnąć jak najwięcej inwestycji. - Dzisiaj UE powinna poprzez wzmocnienie i odbudowę rozumieć również wewnętrzne możliwości produkcji w kluczowych obszarach i wewnętrzną konsolidację – podkreślił premier Polski.

- Jesteśmy cały czas beneficjentem netto pomocy z UE - stąd 770 mld zł dla Polski. W tym sporze ze wschodem, z niektórymi państwami trzeba podkreślić jeden element, który wciąż jest w Europie raną - to Nord Stream 2 – powiedział premier.

Premier apelował też o solidarność w kwestii Bałkanów Zachodnich. - Tutaj również toczą się rozmowy i chcemy, żeby one były kontynuowane. To jest coś, co dla dokończenia procesu integracji Unii Europejskiej, dla zapewnienia fundamentów bezpieczeństwa - także w obszarach zabezpieczenia się przed wielkimi falami migracji... My chcemy bronić kultury europejskiej. Musimy bronić kultury europejskiej - mówił premier.

Słowenia rozpoczyna 1 lipca 2021 roku prezydencję w UE.