Najlepsze wyniki finansowe po trzech kwartałach tego roku osiągnęły firmy górnicze i wydobywcze. Za to wyraźnie osłabia się kondycja spółek produkujących napoje oraz zajmujących się edukacją, pomocą socjalną, opieką medyczną oraz reklamowych – wynika z danych GUS. – To jest rok dobry dla przemysłu, różnie zaś wiedzie się branżom usługowym – komentuje Tomasz Kaczor, główny ekonomista BGK.
Wyższa rentowność
Górnictwo i wydobycie od kilku lat nie miały tak dobrych trzech kwartałów. Do końca września rentowność sprzedaży towarów i usług wzrosła w branży do ponad 28 proc. przy prawie 20 proc. w zeszłym roku w tym samym czasie. Branża poprawiła też o 120 proc. wynik na działalności gospodarczej (do 12,68 mld zł).
Lepsze wskaźniki osiągnęły też branże eksportowe, które korzystają z surowców krajowych. One też mają najwyższą dynamikę rentowności sprzedaży. To produkcja chemikaliów czy farmacja. Rok był dobry także dla producentów metali i mineralnych wyrobów niemetalicznych czy przemysłu drzewnego i odzieżowego, choć tu rentowność nie przekracza 4 proc. Z danych GUS wynika, że znacznie lepiej poradził sobie sektor prywatny w stosunku do publicznego. W tym pierwszym przychody ze sprzedaży zwiększyły się o prawie 15 proc., w drugim – cztery razy mniej. – A przecież spora część górnictwa nadal należy do sektora publicznego – podkreśla Tomasz Kaczor.
Drogie surowce
Gorsze niż w zeszłym roku wyniki mają między innymi producenci napojów i przedsiębiorstwa zajmujące się działalnością profesjonalną (głównie reklama). W przypadku producentów napojów dynamika rentowności spadła o połowę. O ponad 12 pkt proc. zmniejszył się odsetek firm, które miały zysk netto (do 67 proc.). Branża ma też jedne z najniższych wskaźników płynności I stopnia (możliwość szybkiej spłaty krótkoterminowych zobowiązań) – 18 proc. Cała branża spożywcza ma wyższe niż rok temu przychody, jednak rentowność nie rośnie, głównie z powodu wzrostu cen surowców.
Zróżnicowana jest sytuacja w budownictwie. Co prawda dynamika rentowności spada, ale dotyczy to głównie firm deweloperskich. W dobrej kondycji są przedsiębiorstwa przygotowujące zaplecze dla inwestycji infrastrukturalnych.