W kończącym się tygodniu 16 największych banków Unii przystąpiło do prac nad wprowadzeniem systemu EPI, informuje Euronews. W pracach biorą udział banki z Niemiec, Francji, Hiszpanii, Holandii i Belgii.

Rozmowy o konieczności utworzenia własnego - europejskiego systemu płatniczego były prowadzone od dawna. Na początku koncepcja sprawdzała się do systemu dla strefy euro, potem dla całej Unii i Europy. Jednak w jego powstaniu przeszkadzały, a to kryzysy, a to brak politycznej woli w kierownictwie Unii. Teraz wydaje się, powstanie europejskiej konkurencji dla Visa i Mastercard, jest realne.

Inicjatorzy projektu obiecują, że EPI stanie się „nowym standardem płatności wszystkich rodzajów", w tym płatności sklepowych, wybierania gotówki oraz przelewów międzynarodowych. Oczywiście i dzisiaj wszystkie te operacje można robić, ale fragmentarycznie i w różny sposób w zależności od kraju. EPI ma to ujednolicić i dostosować do europejskiego rynku.

Monopolistami na rynku systemów płatniczych Europy są amerykańskie systemy Via i Mastercard. Europejski system ma być gotowy i zacząć pracę w 2022 r.

O rozpoczęcia prac nad projektem poinformował na Twitterze jeden z jego uczestników - francuski BNP Paribas Group