Jeden z największych banków w Hongkongu, HSBC, powiadomił „większości rosyjskich klientów”, że zawiesza dla nich usługi inwestycyjne ze względu na sankcje Unii Europejskiej. Jak podał South China Morning Post (SCMP), pismo HSBC mówi, że bank nie może świadczyć usług inwestycyjnych obywatelom rosyjskim, którzy nie są rezydentami Unii.

Jeden z Rosjan, który mieszka w Hongkongu od dziesięciu lat, powiedział gazecie, że teraz dla obywateli Rosji jest „prawie niemożliwe” otworzenie tam konta bankowego. „Chociaż Chiny i Hongkong oficjalnie nie przyłączyły się do zachodnich sankcji wobec Rosji, są przypadki, w których rosyjscy biznesmeni nie mogą przekazywać środków ani otwierać nowych kont” – potwierdził Igor Sagitow rosyjski konsul generalny w Hongkongu.

Czytaj więcej

Chiny odmawiają Rosji dostaw urządzeń objętych zachodnimi sankcjami

Propekińskie władze Hongkongu poinformowały, że nie planują wsparcia sankcji państw zachodnich wobec Rosji, ale w mieście odnotowuje się gwałtowną redukcję kapitału rosyjskiego. Według Urzędu Monetarnego Hongkongu w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2022 r. banki zmniejszyły swoje transakcje z Rosją około 3240 razy, z 330 miliardów dolarów do 100 milionów dolarów.