Dominika Lasota

Lasota, Jędroszkowiak: Tania energia z wiatru to polska racja stanu

Ani Marek Suski, ani tymczasowy premier Mateusz Morawiecki nie sprawią, że damy sobie odebrać szansę na rozwiązanie kryzysu klimatycznego – piszą aktywistki z Grupy Wschód.

Dominika Lasota: Wiatraki to większa szansa niż myślicie. Szczególnie dla opozycji

Jeśli Donald Tusk myśli, że będzie zbawcą narodu i w pojedynkę wyprowadzi nas z pisowskiej rzeczywistości, to się myli. Tego już nikt nie kupuje. Teraz jest chwila na pokazanie, że prawdziwa zmiana jest możliwa – pisze aktywistka klimatyczna.

Aktywistki klimatyczne do Platformy Obywatelskiej: Pora powiedzieć „Myliliśmy się”

Jeśli ktoś, kto kreuje się na lidera opozycji, nie jest w stanie publicznie powiedzieć, że aktualne kryzysy to skutek naszej zależności od paliw kopalnych, to nie mamy do czynienia z realną zapowiedzią zmian, tylko powtórką krótkowzrocznego podejścia prowadzącego nas donikąd.

Od prawdy o gazie nie uciekniesz. List do Jerzego Buzka

Zaczyna się wielki finał walki o unijną taksonomię - listę inwestycji, które Unia Europejska uzna za “zielone i zrównoważone”. Od miesięcy ludzie w całej Europie walczą o odrzucenie taksonomii w jej obecnej formie, przede wszystkim dlatego, że wrzucono do niej gaz - paliwo kopalne niszczące klimat.

To my jesteśmy odpowiedzią na kryzys klimatyczny

Szczyt klimatyczny COP26 w Glasgow zakończył się porozumieniem, które przekreśla szanse na bezpieczeństwo dla miliardów ludzi z krajów Globalnego Południa, a naszą stabilną przyszłość stawia pod znakiem zapytania. Rządzący nie stanęli na wysokości zadania. Przywództwo na miarę kryzysu to nie Joe Biden, Boris Johnson czy Premier Morawiecki - to my, aktywistki i aktywiści - pisze Dominika Lasota, członkini Alternatywnej Polskiej Delegacji na COP26.

Młodzi ludzie na całym świecie do polityków: „przyszłość nas przeraża”

Prawie co druga młoda osoba na świecie cierpi psychicznie i odczuwa trwały lęk wskutek (braku) działań polityków wobec kryzysu klimatycznego. Grupa naukowców z Uniwersytetu Oxfordzkiego i Stanforda zaprezentowała wyniki badań nad „climate anxiety”.

Przemysł paliw kopalnych chwyta się brzytwy, by przetrwać

Kryzys klimatyczny sprawił, że miliony osób wyszły na ulicę i skutecznie popchnęły politykę klimatyczną do przodu. Jednak dotychczas szerzej nieznane porozumienie – zwane Traktatem Karty Energetycznej – może zablokować rządy przed niezbędnymi działaniami dla klimatu – pisze Dominika Lasota z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego oraz Piotr Antoniewicz z Akcji Demokracja.