Aleksandra Ptak-Iglewska

Aleksandra Ptak-Iglewska

Absolwentka prawa na EUV Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, polonistyki na UWr oraz studiów podyplomowych stosunki międzynarodowe i dyplomacja na Collegium Civitas. Dziennikarka działu ekonomicznego „Rzeczpospolitej” od 2017 r.

Giganci łączą siły. Kto wygra wyścig do recyclingu butelek i przejmie miliardy kaucji?

To długo wyczekiwana informacja: najwięksi konkurenci na rynku napojów połączyli siły i chcą od UOKiK zgody na utworzenie operatora systemu kaucyjnego. Pod wnioskiem o koncentrację podpisały się Coca Cola, Maspex, Oshee, Żywiec Zdrój i Nestle.

Bruksela zmniejszy rosnącą górę europejskich śmieci. PE przyjął rozporządzenie

Posłowie europarlamentu przyjęli w środę rozporządzenie PPWR, które zmniejszy górę śmieci w Europie niepokojąco szybko rośnie. Rozporządzenie wprowadzi przymusowy system kaucyjny, usunie puste opakowania, a przemysł zmusi do polubienia recyklingu.

Wielka debata o przyszłości lasów. Ekolodzy i Lasy Państwowe przy jednym stole

Pierwszą narodową debatę nad przyszłością lasów zdominowała ekologia. Zapowiadane moratoria na wycinki stresują branżę drzewną.

Kaucyjne kontrowersje. Ministerstwo uwierzyło na słowo przyznając licencję

Nikt nie wie, jakimi napojami handluje Biosystem, który dzięki ich sprzedaży mógł założyć spółkę Zwrotka i zdobyć licencję operatora systemu kaucyjnego. Ministerstwo Klimatu i Środowiska o to nie pytało, „bo nie ma tego w formularzu wniosku dla operatora”.

System kaucyjny zbudują sprytni, a nie duzi, gracze

Pierwszy operator systemu kaucyjnego w Polsce do tej pory zajmował się głównie... odpadami, a nie napojami. Spółka nie chce ujawnić nawet, jakiej marki – oraz komu – sprzedaje swoje napitki.

Odra i Wisła zagrożone katastrofą. "Chęci rządu do zmiany tego stanu nie widać"

Jedyne namacalne działania rządu po wielkim wymieraniu ryb w Odrze dwa lata temu to siatki na śnięte ryby i monitoring. Dlatego złote algi w Odrze i Wiśle nadal mają się świetnie, a kopalnie wciąż zasalają wodę. Wielką kontrolę prowadzi NIK, ale jej efekty poznamy dopiero... w listopadzie.

Przybywa zboża z Rosji w Europie. Dojrzewa pomysł na cła

Rosja ogromnie zwiększyła w pierwszym kwartale 2024 r. wysyłkę zboża na Łotwę. W tym samym czasie dyskusja o embargu na import żywności do UE toczy się bardzo powoli.

Aleksandra Ptak-Iglewska: Rolnicy dalej głosują na skansen, czyli politykę PiS

Ponad połowa rolników zagłosowała w wyborach samorządowych na polityków Prawa i Sprawiedliwości. Choć to PiS przez ostatnich osiem lat wyrządził najwięcej szkód polskiej wsi.

Wielka korupcja w ukraińskim Sanepidzie. 160 tys. dolarów łapówek miesięcznie

Urzędnicy Państwowej Służby Ukrainy ds. Bezpieczeństwa Żywności i Ochrony Konsumentów wyłudzili miliony hrywien łapówek. To właśnie ta służba wydaje świadectwa potrzebne do eksportu zboża do UE. Znaleziono zeszyt z podziałem kwot łapówek.

Rolnicy nocowali w ministerstwie. „Obietnice rządu to tylko pustosłowie”

– Miało być zatrzymanie tranzytu ukraińskiego, a zboże nadal przejeżdża przez Polskę. Miały być zmiany w Zielonym Ładzie i tego też nie ma – mówi Wiesław Gryn, wiceprezes Zamojskiego Towarzystwa Rolniczego, który spędził noc w resorcie rolnictwa.