Kazimierz Wóycicki

Politolog i historyk, wykładowca Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego

Kazimierz Wóycicki: Po PiS niezbędny jest Wielki Audyt Państwa Polskiego

Usunięcie bałaganu i uporządkowanie spraw państwa to jedno, a drugie – pociągnięcie winnych do odpowiedzialności. To konieczne, jeśli państwu prawa chcemy przywrócić należytą powagę.

Kazimierz Wóycicki: System Kaczyńskiego. Trzęsienie ziemi w polskim wojsku i droga do dyktatury

Zmiany w wojsku muszą budzić zastanowienie. Czy to przygotowanie do obrony tego, co prezes PiS uważa za niepodległość? Czy zechce on bronić władzy niekonstytucyjnymi środkami, nie uznając wyników wyborów?

Ameryka słabsza niż dawniej, Rosja słaba jak nigdy

Ostatnie dni Trumpa w Białym Domu szokują. Cztery lata jego prezydentury był prezentem dla Putina, ale sposób w jaki żegna się z prezydenturą, każe ze strachem myśleć, co by się stało, gdy został na drugą kadencję.

Putin z majtkami Nawalnego i bez Trumpa

Atak rosyjskich hakerów porównywany do cyfrowego Pearl Harbour i kompromitująca demaskacja rosyjskich służb usiłujących otruć Aleksieja Nawalnego wyglądają jak kolejna odsłona walki wet za wet w nowej globalnej wojnie tajnych służb i wywiadów.

Kazimierz Wóycicki: Nieudany polski konserwatyzm

Czy Polska jest konserwatywna? Jeszcze parę tygodni temu można było mniemać, że nie tylko konserwatywna, ale arcykonserwatywna. Dziś wiemy, że tak nie jest. I nie dowodzą tego tylko masowe demonstracje w polskich metropoliach. Jeszcze wyrazistsze staje się to w mniejszych ośrodkach, podejrzewanych o prowincjalizm i tradycjonalizm. Teraz wahadło zdaje się odchylać w drugą stronę. Niezależnie od politycznego rozwoju Polska odsłoniła drugą, młodą twarz.

Kazimierz Wóycicki: PiS musi wziąć odpowiedzialność

Polska stoi przed alternatywą stanu klęski żywiołowej albo wyborów, które w żadnym wypadku nie mogłyby być uznane za wybory zgodne z demokratycznymi standardami. Pseudowybory grożą chaosem prawnym i na koniec politycznymi, a także najprawdopodobniej międzynarodowymi konsekwencjami – pisze politolog.

Komik na poważnie – nowe ukraińskie rozdanie?

„Rewolucja" Zełenskiego może być wyrazem nie tyle zwrotu w jakimś nowym, nieznanym kierunku, ile zradykalizowania zmian, jakie zapoczątkował Majdan 2014 roku i Petro Poroszenko – pisze politolog.

Schizma prawosławna. Ile dywizji ma patriarcha?

W Rosji mówi się o rozpadzie Cerkwi prawosławnej

Wóycicki: Nie szantażować Kijowa

Polska bardziej potrzebuje Ukrainy niż Ukraina Polski – pisze ekspert Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.