Artur Becker

Artur Becker

Putin i Antychryst

Rusofobia nie jest na „zgniłym Zachodzie” tematem, drodzy Rosjanie, lecz pytanie, skąd się bierze zło, a mordowanie niewinnych jest czystym złem.

Siła sprzeczności

Po Zachodzie nie obiecywałem sobie zbawienia, prawdziwego schronienia, gdyż właściwie byłem wściekły nie tylko na Zbawiciela i komunistów, na Jezusa i Marksa, lecz także na świat dorosłych, a tym samym na swoich rodziców i na to, że mnie, wschodzącego polskiego poetę, który w 1984 r. debiutował w „Gazecie Olsztyńskiej", uprowadzili do RFN.

Marek Wittbrot – Podróżnik po duchowej mapie Europy

Eseje Marka Wittbrota pokazują podróż, jaką odbył po duchowej mapie Europy, czyli po takim kontynencie, który odzwierciedla nasze idee, wyobrażenia o człowieku i uniwersum, i który bezustannie zmienia swoje oblicze.

Trudne losy pisarzy z byłej NRD

Wschodnioniemiecki autor i przyjaciel Polski rozlicza się z historią Niemiec Wschodnich i własnej rodziny – opowiadania Utza Rachowskiego „Targ łakoci”.

O Petera Handkego spory po niemiecku

„Słynny literat na manowcach", „wywołuje mdłości", ale też „przeczytajcie jego teksty albo się zamknijcie". W niemieckojęzycznych mediach gwałtowna debata wokół proserbskich sympatii laureata Nobla Petera Handkego toczy się w najlepsze.

Dariusz Muszer: Stary lis, literacki kameleon

Polsko-niemiecki pisarz i tłumacz Dariusz Muszer z Hanoweru, czyli sześćdziesiątka literackiego kameleona.

Tokarczuk! Niesamowite!

W to, że Olga dostanie Literackiego Nobla nigdy nie wątpiłem.

Artur Becker: Przeglądajcie się w „Srebrzysku” Chwina

„Srebrzysko” to (o)powieść o bardzo niespokojnych czasach, ludziach i sercach. Nie znam lepszej diagnozy współczesnej duszy Polaka.

Artur Becker: Karawana poezji w Chile

Chile, jak i Polska, są kresami nie tylko w sensie geopolitycznym. Polski Ocean Spokojny nazywa się Rosja. Za naszą granicą zaczyna się coś zupełnie nowego – inny świat.

Poeta Di Lu Galay, mój nowy przyjaciel z Mjanmy

Di Lu Galay ma 32 lata i jest poetą, a z wykształcenia prawnikiem. Mieszka i pracuje w Rangunie, dzisiejszym Yangonie, milionowym mieście w Mjanmie, którą Europejczycy najczęściej kojarzą jako Birmę, byłą brytyjską kolonię.