Marcin Zieliński

Marcin Zieliński: Podatki zbyt skomplikowane

Polska ląduje w ogonie rankingu konkurencyjności systemów podatkowych. A może być gorzej.

„Polski Ład” – wydmuszka marketingowa

Pozytywem „Polskiego Ładu” jest to, że PiS pokazało w końcu prawdziwą koncepcję modelu społeczno-gospodarczego, do którego chce dążyć.

Marcin Zieliński: Frankowe drogi i bezdroża

W niedawno opublikowanej replice pan Marek Rzewuski ze Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu uznał za konieczne „dokończyć” to, co było przeze mnie rzekomo „rozpoczęte, ale niedopowiedziane” w kwestii finansowania kredytów frankowych. Przedstawione przez niego argumenty prowadzą jednak nie do wyjaśnienia, lecz do zaciemnienia tematu.

Prawdy i nieprawdy w debacie o frankach

Trudno uwierzyć, że kredytobiorcy żyjący w gospodarce rynkowej byli nieświadomi ryzyka walutowego, skoro świadomi go byli ludzie żyjący w PRL-u, kiedy dolary i marki kupowało się zwykle pokątnie od cinkciarzy, a nie w kantorze albo banku.

Przejęcie Condora – propaganda a rzeczywistość

Transakcja, wbrew słowom Mateusza Morawieckiego, nie jest „dowodem siły polskiej gospodarki”. Jest dowodem jej upaństwowienia. Linie lotnicze nie muszą być państwowe, czego dowodzą przykłady Lufthansy czy IAG.

Przejęcie Condora: propaganda a rzeczywistość

Transakcja, wbrew słowom Mateusza Morawieckiego, nie jest „dowodem siły polskiej gospodarki". Jest dowodem jej upaństwowienia. Linie lotnicze nie muszą być państwowe, czego dowodzą przykłady Lufthansy czy IAG – pisze ekspert FOR.

Ministerstwo Sreber Rodowych

W Polsce prywatni przedsiębiorcy stykają się z państwem nie tylko w sądach i urzędach, lecz także w normalnych kontaktach biznesowych.

Szkodliwy podatek od handlu

Uzasadniając wprowadzenie dodatkowej daniny, rząd PiS nie waha się sięgać po argumenty populistyczne i zwyczajnie fałszywe.

Wsparcie biznesu i innowacji na opak

U Orwella za prowadzenie wojny odpowiadało Ministerstwo Pokoju, w Polsce za walkę z przedsiębiorczością i technologią odpowiada Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

Fundusz nacjonalizacji w roku wyborczym

Po upadku socjalizmu udało się w Polsce – wbrew wielu politycznym sprzeciwom – doprowadzić do tego, że sektor prywatny obejmuje większość gospodarki – pisze ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju.