Zbigniew Wawer

Polski bój pod Lenino

Po zwycięskiej bitwie pod Kurskiem w lipcu 1943 roku Armia Czerwona przeszła do kontrataku. Wehrmacht ostatecznie utracił inicjatywę strategiczną. Wprawdzie stawiał jeszcze twardy opór, lecz nie był w stanie powstrzymać Rosjan.

Stalin urządza wyścig marszałków

Na początku marca 1945 roku Stalin dowiedział się o przygotowaniach aliantów zachodnich do wiosennej ofensywy znad Renu.

Bolszewik nad Polską

As polskiego lotnictwa w 1936 roku zestrzelił sowiecki samolot szpiegowski. Sprawa była jedną z tajemnic lotnictwa II RP...

„Wicher” i „Burza” z Francji

Były chlubą Marynarki Wojennej II Rzeczypospolitej. Odesłane tuż przed wybuchem wojny do Wielkiej Brytanii, we wrześniu 1939 roku uniknęły tragicznego losu innych polskich okrętów. Służąc potem u boku flot alianckich, manifestowały, że Polska mimo przegranej wojny obronnej i okupacji nie zginęła i walczy. Kontrtorpedowce – „Burza”, „Błyskawica” i „Grom”.

Malta, baza specznaczenia

W latach 1940 – 1943 Morze Śródziemne stało się dla Wielkiej Brytanii nie mniej ważnym akwenem niż Atlantyk. Klęska Francji i wyłączenie z działań wojennych jej floty zmieniły tu układ sił na korzyść Włoch i Niemiec. Bastionem brytyjskiego oporu pozostała Malta...

Alarm dla miasta Warszawy!

W planach Naczelnego Dowództwa na wypadek wojny rola Warszawy ograniczona została do miejsca pobytu najwyższych władz państwowych oraz najważniejszego węzła komunikacyjnego nad Wisłą.

Stalin urządza wyścig marszałków

Na początku marca 1945 roku Stalin dowiedział się o przygotowaniach aliantów zachodnich do wiosennej ofensywy znad Renu.

Młot znad Wisły

W sierpniu 1944 roku zwycięski marsz Armii Czerwonej na zachód został zastopowany w Polsce; ruszyła za to ofensywa na Bałkany. Główna przyczyna była polityczna – Stalin nie chciał pomóc walczącej Warszawie. Sowiecka Kwatera Główna – STAWKA, wykorzystała postój nad Wisłą na przegrupowanie jednostek przed następną ofensywą. Do natarcia szykowały się wojska trzech frontów białoruskich oraz czterech frontów ukraińskich

Odgłosy Jałty w 2. Korpusie

Gdy na wschodzie biła się 1. Armia WP, we Włoszech 2. Korpus Polski gen. Władysława Andersa szykował się do wiosennej ofensywy aliantów na froncie włoskim.

Niemcy bronią się na Dnieprze

Po zwycięskiej bitwie pod Kurskiem w lipcu 1943 roku Armia Czerwona przeszła do kontrataku. Wehrmacht ostatecznie utracił inicjatywę strategiczną. Wprawdzie stawiał jeszcze twardy opór, lecz nie był w stanie powstrzymać Rosjan. Na przełomie 1943 i 1944 roku front przekroczył przedwojenną granicę polsko-sowiecką, by po siedmiu miesiącach dotrzeć do Wisły.