Urszula Piasecka

Szpiczak: niedostępne nowe leki

Możliwość stosowania nowych terapii w leczeniu szpiczaka plazmocytowego daje szanse chorym na dłuższe życie. W Polsce czeka na to z wielką nadzieją kilkuset pacjentów.

Papierosy odchodzą do lamusa, ale nikotyna nie

Tytoniowi potentaci nie mają lekko. Pod presją rosnącej popularności zdrowego trybu życia stawiają na innowacje.

"Gwiazda" wśród leków na szpiczaka plazmocytowego

leczenie | „Przełomowa terapia”, „rewolucja” – tak hematolodzy określają nowy lek na jeden z nowotworów krwi, zwłaszcza u pacjentów, u których nie działają inne metody.

Cholesterolowa bomba pokoleniowa

Chorzy na hipercholesterolemię rodzinną mają kilkadziesiąt razy wyższe ryzyko zgonu z powodów sercowo-naczyniowych niż osoby z ogólnej populacji. W Polsce aż 99 proc. z nich nie ma jednak postawionej diagnozy i nie leczy się.

Lepiej podgrzewać niż palić

Aerozol, który powstaje podczas podgrzewania tytoniu w systemie IQOS, znacznie mniej szkodzi komórkom nabłonka oskrzeli niż dym z klasycznych papierosów – udowodnili naukowcy z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN.

Choroba o wielu obliczach

Chcąc skutecznie pomagać pacjentom z łuszczycą, lekarze potrzebują szerszego dostępu do leków.

Stworzyć pomost w terapii łuszczycy

Niedawno pojawił się nowy lek dla pacjentów z umiarkowaną i ciężką postacią choroby.

Luka w terapii łuszczycy

Część pacjentów z łuszczycą – ciężkim, układowym, przewlekłym schorzeniem – nie ma jeszcze dostępu do pełnego wachlarza terapeutycznego.

Dać szansę pacjentom i lekarzom

W Polsce chorzy na zaawansowane nowotwory skóry cierpią z powodu stygmatyzacji i braku dostępu do skutecznych terapii – podkreślają eksperci.

Zaniedbywane nowotwory skóry

Najłatwiej je wykryć, a mimo to zbyt często są lekceważone i diagnozowane w stadium zaawansowanym. Nowotwory skóry wciąż wymagają w Polsce lepszej profilaktyki, diagnostyki i leczenia.