Małgorzata Wołczyk

Orwell w Hiszpanii

Ustawa „antyprzemocowa" z 2004 r. przyniosła więcej szkody niż pożytku – pisze obserwatorka życia polityczno-społecznego na Półwyspie Iberyjskim.

Konserwatyzm jest w genach

Marek Migalski nie ma racji, pisząc, że Europa uważa nas za archaicznych. Zależy, kogo się słucha.

Prof. Orella: Nowe pokolenia Marii Skłodowskich-Curie

Silna tożsamość i wspólnotowa więź uczyniły Polaków odpornymi na katastrofy. Polska mogła się odradzać po traumach historii dzięki zaangażowaniu Kościoła i polskiej rodzinie z dzielną kobietą w roli głównej - mówi prof. Jose Luis Orella, historyk.

Republika nie istnieje, idioto

Tak brzmiało najsłynniejsze zdanie w Hiszpanii na trzy dni przed Bożym Narodzeniem lub – jak woli premier Sánchez – na trzy dni przed fiestą – twierdzi publicystka.

Cervantes w arabskich kazamatach. Nie byłoby Don Kichota

Wbrew powszechnemu mniemaniu w XVI i XVII w. więcej niewolników przywożono z Europy Zachodniej na wybrzeże Afryki, niż docierało z nowo odkrytego świata na Stary Kontynent. Dlaczego ten bolesny temat pomijany jest milczeniem na europejskich salonach?

Hiszpania: Wybudzone demony wojny

Ulicami Barcelony w krótkim odstępie czasu przeszły dwie grupy protestujących. Jedni demonstrowali przywiązanie do Hiszpanii („Katalonia 100% hiszpańska”), a separatyści wręcz przeciwnie, żądali rozszerzenia autonomii – pisze publicystka.

"Maurowie na wybrzeżu!". Nowi Goci u bram Hiszpanii

Powoływanie się na miłość do ojczyzny wciąż jest niestosowne w kraju, w którym patriota wywieszający flagę Hiszpanii nazywany jest nacjonalistą, faszystą lub wyznawcą reżimu Franco – przekonuje publicystka Małgorzata Wołczyk.

Czarna legenda Hiszpanii

Symbolem średniowiecznego okrucieństwa stała się hiszpańska inkwizycja, a krwawego kolonializmu – podboje konkwistadorów. Nie ma to jednak wiele wspólnego z prawdą i jest bardziej obrazem wykreowanym przez wieki propagandy.

Skandalista w katedrze w Toledo

Jeśli w Toledo mistrz Rodrigo zaczął dawać upust swojemu antyklerykalizmowi, to w Plasencii poszedł na całość. Niektóre sceny na misericordiach ocierają się wręcz o świętokradztwo – motywy erotyczne i obsceniczne przeplatają się z biblijnymi oraz figurami świętych.