Dawid Bunikowski

Dawid Bunikowski: na granicy „oblany” test lewicy i prawicy

Jesteśmy świadkami kryzysu na granicy Polski z Białorusią. Każdego dnia dziesiątki migrantów z Iraku, Syrii i innych krajów (w tym z Afryki) chcą przekroczyć granicę w miejscach do tego niewyznaczonych. Grupa parędziesięciu osób z Afganistanu koczuje na samej granicy w Usnarzu Górnym, otoczona przez służby polskie i białoruskie. Co powinniśmy zrobić?

Dawid Bunikowski o wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącym kadencji Adama Bodnara

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego (TK) z 15 kwietnia 2020 r. w sprawie kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO) oznacza w praktyce, że prof. Adam Bodnar musi zakończyć pełnienie obowiązków RPO za trzy miesiące. Wyrok TK jest ważny, obowiązuje już. Nie da się podważyć go legalnie. Uważam, że na gruncie czysto teoretycznym, prawnym, wyrok można obronić, aczkolwiek jest on nie do obrony w obecnej sytuacji politycznej i społecznej. Bodnar powinien zostać jak najdłużej, by przyglądać się władzy i kontrolować ją. Rządzący tymczasem nie chcą instytucji niezależnej od nich, która ich kontroluje i krytykuje za łamanie praw i wolności obywatelskich i łamanie konstytucji. Wolą nawet wakat na tym stanowisku w przyszłości.

W obronie ważności wyroku TK. Aborcja jako źródło podziałów

Późna, styczniowa publikacja wyroku TK z 22 października 2020 r. w sprawie zakazu aborcji ze względu na wady tzw. płodu ludzkiego wywołała protesty uliczne, sprzeciw części społeczeństwa i dyskusję wśród prawników.

Dawid Bunikowski: Kontrowersje w sprawie aborcji

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 r. oznacza w praktyce prawie całkowity zakaz aborcji w Polsce.

Wybory: nieuczciwe i niekonstytucyjne - nieważne?

Uchwała Sądu Najwyższego z 3 sierpnia 2020 r. w sprawie ważności wyborów prezydenckich jest aktem stosowania prawa, wydanym w polskim porządku prawnym, ale jest kontrowersyjna. Zanim się do niej odniesiemy, przybliżmy, co działo się w tym roku. Mieliśmy w tym roku bowiem cykl niekonstytucyjnych działań w całym procesie dotyczącym wyboru Prezydenta RP. Należy je przedstawić po kolei. Swoją drogą, czy to jest sukces wygrać różnicą 2% głosów w takich okolicznościach?

Dawid Bunikowski: Uznajmy wybory pod warunkiem ich uczciwości

Red. Bogusław Chrabota w artykule z 13 lipca br. pisze, żeby uznać wyniki wyborów prezydenckich z 12 lipca br. Chrabota używa wyrażenia: „uszanujmy ten wybór”. Takie są wszak reguły. Jest to bowiem demokratyczna decyzja narodu. Oczywiście, jest to spojrzenie propaństwowe Chraboty. Wydaje się jednak, że trzeba przyjrzeć się okolicznościom podjęcia tej decyzji w wyborach nieco bardziej szczegółowo. Wybory i ich wyniki można uznać, jeśli były uczciwe. Jeśli wybory nie były uczciwe, to i wyniki nie są uczciwe. Trudno je wówczas uznać. Tak po ludzku, społecznie czy moralnie, nie tylko prawnie czy politycznie.

Dawid Bunikowski: Prawnicy nie będą rozmawiać. Wojna o sądy to uniemożliwia

Prawnicy krytyczni (wobec władzy) mają zadrę w sercu. „Wojna o sądy" to wojna o konstytucję.

Wybory, PiS i dobro wspólne

Jak patrzeć na wybory 10 maja w kontekście dobra wspólnego? Przecież to w interesie społecznym i dla dobra wspólnego wybory 10 maja nie powinny były się odbyć.

W obronie Gowina

Rezygnacja wicepremiera i ministra nauki i szkolnictwa wyższego dra Jarosława Gowina z dnia 6 kwietnia 2020 r. ze stanowisk w rządzie była zaskakującym wydarzeniem politycznym. Gowin jest obecnie atakowany w mediach czy Internecie przez środowiska związane z PiS jako zdrajca („zdradził raz, zdradzi nas”) lub niewiarygodny polityk, a przez opozycję - jako, głównie, nieudacznik czy zbędny moralizator.

Koronawirus: czy władza musi przestrzegać prawa w czasie pandemii?

Powstaje ogólne pytanie: czy władza państwowa musi przestrzegać prawa w czasie pandemii/epidemii obejmującej swoim zasięgiem znaczne obszary? Czy też ważniejszy jest wzgląd na dobro obywateli, a formalizmy prawa trzeba odłożyć na bok w takim momencie? Chodzi tu o bardzo ścisłe przestrzeganie procedur czy formalizmów.