Tomasz Sobiecki

Więcej dystansu, szersze horyzonty. 1500 wydań „Plusa Minusa”

Chcemy tak redagować „Plusa Minusa", aby warto było do niego wracać cały tydzień, a może jeszcze i później – mówił Maciej Łukasiewicz. I miał rację. Warto wracać. Nawet po latach.

Walonki po hiszpańsku

Powiedzcie im, aby przestali kłamać – z taką prośbą amerykańskie wolontariuszki zwróciły się do opiekunów kilkusetosobowej grupy Polaków, która jesienią 1943 r. dotarła do portu w Los Angeles. Wcześniej próbowały przesłuchiwać uchodźców, ale gdy ci opowiadali, co przeżyli w ZSRR od chwili wywiezienia z Polski, nie mogły uwierzyć, że niewinni ludzie mogli być tak nieludzko traktowani. „Kilka dni zajęło, zanim Amerykanki pojęły rozmiar tragedii (...), a przesłuchania łagodniały, zamieniając się w rozmowę, pełną szczerej delikatności" – wspominał Władysław Rattinger Wysocki, który był jednym z kierowników polskiej grupy w drodze z ZSRR przez Bliski Wschód i Indie.

Recenzja „Podwójnego życia emigranta”. Do Polski na spadochronie

Wyrusza z Londynu wraz z kilkoma kolegami. O celu podróży nie rozmawia z nikim, wyprawa jest tajna. Wsiada w pociąg, potem promem przez kanał La Manche i znów koleją do Paryża, do szkoły oficerskiej. Tam oddaje brytyjskie dokumenty i dla kamuflażu dostaje francuskie. I znów podróż, na południe, do bazy Legii Cudzoziemskiej. Tam zrzuca w końcu angielskie tweedy i wbija się w kombinezon. Szkolenie, wspinaczka na wieżę, strach przed wysokością i w końcu pierwszy skok.

Przegląd prasy: Zamach z dyskryminowanym orłem w tle

W gazetach o dwóch zamachach – w Smoleńsku i w Petersburgu. W to, że doszło do tego pierwszego, wierzy coraz mniej Polaków. O tym, że ten drugi jest wymierzony pośrednio we Władimira Putina, jest przekonanych wielu Rosjan.

Przegląd prasy: Biało-czerwona do poprawki, czyli bój karmazynu z cynobrem

W starciu ze skarbówką zazwyczaj problem miał podatnik, teraz rolę się odwróciły – donosi „Rzeczpospolita”.

Co widziało audi pani premier? - przegląd prasy Tomasza Sobieckiego

Rozbite o oświęcimskie drzewo audi A8, którym jechała premier Beata Szydło, miało pod karoserią nie tylko pancerne wzmocnienia i zabezpieczenia, lecz również całą masę czujników, rejestratorów oraz innych elektronicznych wynalazków. Jak pisze „Rzeczpospolita”, cały ten zestaw może więc pełnić rolę „czarnej skrzynki”, której odczytanie pozwoli dokładnie odtworzyć przebieg wypadku, w wyniku którego w szpitalu wylądowała pani premier i dwóch jej ochroniarzy.

Przegląd prasy: Polska - dom wariatów, i to nawet bez „Bolka”

Dziś pierwsze strony gazet podobne – wszędzie Lech Wałęsa. To za sprawą IPN, a właściwie krakowskiego Instytutu Ekspertyz Sądowych, który wydał opinię, że dokumenty z teczki „Bolka” podpisywał ówczesny robotnik, a później lider „Solidarności” i wreszcie prezydent RP. Jego podpis widnieje na zobowiązaniu do współpracy z SB, na donosach oraz pokwitowaniach odbioru pieniędzy.

Świąteczne prezenty od Kaczyńskiego i Timmermansa - przegląd prasy

Już za dwa dni Wigilia, więc dzisiejszy przegląd prasy będzie o prezentach. Czasem nieoczywistych dla obdarowanego, ale jednak prezentach. Albo życzeniach, równie zaskakujących.

Przegląd prasy: Od wyższego podatku do królika w groszku

Wyższe podatki dla dobrze zarabiających już od przyszłego roku oraz Kuba bez Fidela Castro – te dwa tematy zdominowały poniedziałkowe wydania gazet. Ponieważ nikt nie wie, co się teraz stanie z Kubą – tym bardziej, gdy w wielkim kraju tuż obok rządy obejmie Donald Trump – skupmy się na podatkach.

Przegląd prasy: Vabank powraca w Amber Gold

Choć to przegląd prasy, chciałbym zacząć od… filmu. I to nie byle jakiego - słynnego „Vabanku” Juliusza Machulskiego. Pamiętają Państwo, w jaki sposób Kwinto z Duńczykiem wrabiają Kramera?