Marian Gorynia

Gorynia, Trąpczyński: Polscy eksporterzy w obliczu wojny w Ukrainie

Firmy działające intensywniej na Wschodzie Europy częściej widzą wojnę jako szansę dla eksportu, ale rzadziej uważają się za odporne na jej skutki.

Jak emocje wpływają na inwestycje

Nawet dobrze wykształceni decydenci nie doceniają ekonomii behawioralnej. Robią z niej zaś użytek populiści: obiecują realizację wspaniałych celów inwestycyjnych, ale kiedy jest to niemożliwe, szybko przenoszą środki na konsumpcję.

Gorynia, Trąpczyński: Pandemia i wojna rwą łańcuchy wartości

Można spodziewać się wzrostu znaczenia Europy Środkowo-Wschodniej w ramach międzynarodowych łańcuchów dostaw, bo gospodarki regionu mogą stanowić racjonalną alternatywę dla odległych lokalizacji azjatyckich.

Gorynia, Sitek: Pęknięta solidarność na rzecz pokoju

To paradoks, że sprawy pokoju światowego rozstrzygają się na polu regularnej bitwy. Czy oznacza to, że pokój bez armii i zbrojeń jest niemożliwy?

Marian Gorynia: Wojenne przebudzenie Zachodu

Społeczeństwo rosyjskie musi dostać jasny sygnał od wspólnoty wolnego świata: chcemy z wami współpracować, ale nie będziemy tego robić z ludobójczym reżimem. Jeśli chcecie z nami współpracować, musicie wybrać innych rządzących.

Uciekinierzy z Ukrainy i co dalej?

Uchodźcy ukraińscy potrzebują realnej nadziei na lepsze i bezpieczne jutro. Nie można ich porzucić, tak jak to się stało z Afgańczykami.

Gorynia, Słodowa-Hełpa: Dobro wspólne w pandemii

Doświadczenia z Covid-19 obnażyły niewydolność dotychczasowego ładu instytucjonalnego, chaos w systemach społeczno-gospodarczych i porządku międzynarodowym kształtującym globalną rzeczywistość.

Marian Gorynia: Nauka, wolność i ekonomia w pandemii

Jedną stroną ideologii antyszczepionkowej jest kwestionowanie wyników badań naukowych, drugą – nadinterpretacja pojęcia wolności.

Marian Gorynia: Dziesięć lekcji z pandemii

Pandemia wyostrza postrzeganie niedomagań systemów gospodarczych, społecznych i politycznych – pisze nowy prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.

Marian Gorynia: Siła i słabości nowego pragmatyzmu

Wyróżnia go krytyczna ocena transformacji, koncepcja nowego pragmatyzmu i wiara w racjonalizm – o wpływie prof. Grzegorza W. Kołodki na polską ekonomię pisze były rektor UEP.