Krzysztof Dudek

Krzysztof Dudek: Dajmy szansę prawdzie

Dawniej ktoś przyłapany na kłamstwie był napiętnowany, niektórzy nawet się zawstydzili. W XXI wieku kłamcy polityczni są bezwstydni i aroganccy – pisze prawnik.

Kto jest dobrym Polakiem?

Inspiracją dla powstania niniejszego eseju jest dokument odnaleziony w archiwum Muzeum Ziemi Wieluńskiej. 8 sierpnia 1945 r. Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa w Wieluniu wydał zaświadczenie, w którym stwierdzono, że „pastor Henryk Wendt jest dobrym Polakiem...”.

Krzysztof Dudek: Intratne polowanie na cysterny

Najdrobniejsza pomyłka w ewidencji rejestracji przewozu towarów skutkuje automatycznie karą w wysokości nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Populiści czytają Fromma

Po 80 latach od opublikowania „Ucieczka od wolności" Ericha Fromma nic nie straciła na swej aktualności. Osobnicy autorytarni mają się świetnie. Nie brakuje polityków, którzy cynicznie wykorzystają ich zagubienie i lęki. A dzieło Fromma z przestrogi stało się dla nich podręcznikiem.

Grosz od hałasu reklamowego

Postuluję utworzenie Funduszu Edukacji Kulturalnej, który powstałby po opodatkowaniu reklam w mediach elektronicznych – pisze były dyrektor NCK.

Polska 2050: Powrót do raju - królestwa nudy

W świecie przyszłości będziemy musieli w końcu uznać, że kultura jest podstawowym prawem człowieka - pisze były dyrektor Narodowego Centrum Kultury.

Kultura: poligon rozwoju

Dzieła kultury pobudzają naszą wyobraźnię i wzbudzają refleksję nad tym, co często umyka nam w codziennej gonitwie. Uczą wrażliwości, empatii i umiejętności krytycznego myślenia.