fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Amerykańscy pediatrzy: rodzina szczęśliwa, bez względu na płeć

Flickr
Zdrowie, rozwój i samopoczucie dziecka jest lepsze, gdy jego rodzice są w związku małżeńskim. Bez względu na płeć - wynika z badań amerykańskich pediatrów, którzy opracowali swoją deklaracje polityczną w tej kwestii
Amerykańska Akademia pediatrii ogłosiła, że popiera prawa gejów i lesbijek do małżeństwa, a także do adoptowania przez nich dzieci i pełnienia funkcji rodzin zastępczych.
- Badania wykazują jednoznacznie, że dzieci rozwijają się lepiej, gdy jest dwoje rodziców, którzy je kochają, troszczą się o nie i zapewniają poczucie bezpieczeństwa. Nie ma znaczenia, jakiej rodzice są płci - twierdzi Benjamin S. Siegel, profesor pediatrii i psychiatrii na Boston University School of Medicine, współautor deklaracji politycznej, która została wczoraj opublikowana w czasopiśmie "Pediatrics.
- Prawo powinno być sformułowane tak: ktoś jest dobrym rodzicem z powodu zdolności do bycia nim, a nie zdolności do bycia heteroseksualnym - mówi Siegel.
W sprawozdaniu towarzyszącym deklaracji Siegel i jego koledzy wyjaśnili jej naukowe przesłanki.
- Już teraz z naszych badań wynika, że dziecko, które rośnie pod opieką pary gejów i lesbijek, jeśli ci są mądrymi, silnymi rodzicami, zapewniają dziecku bezpieczeństwo psychiczne, emocjonalne i materialne - jest szczęśliwym, silnym i dobrze rozwijającym się dzieckiem - twierdzi Siegel.
W jednym z dużych badań porównano wyniki 44 nastolatków pozostających pod opieką dwóch kobiet żyjących w stałych związkach i 44 nastolatków z tradycyjnych rodzin heteroseksualnych. Nie stwierdzono między nimi żadnych różnic pod względem samooceny, lęków, skłonności do depresji czy zdolności szkolnych.
Kolejne badania objęły 70 par matek lesbijskich i 14 samotnych lesbijek, które wychowywały dzieci. Śledzono stan zdrowia ich dzieci od 1986 roku. W wieku 17 lat były one bardzo dobrze rozwinięte pod względem społecznym, miały bardzo dobre wyniki w nauce, mniej problemów społecznych i wykazywały mniej zachowań agresywnych.
Inne niedawne badania wskazują, że rodziny złożone z dwóch ojców-gejów nie odbiegają od tych, w których dziecko wychowują dwie kobiety, choć w tej kwestii dostępnych jest mniej danych.
"Małżeństwo wspiera poczucie bezpieczeństwa i trwałości" - piszą naukowcy w raporcie. "Jest także gwarantem wszystkich korzyści i zabezpieczeń, jakie należą się rodzinie prawnie i finansowo" - podkreślają.
Deklaracja pediatrów powstawała 5 lat. Siegel zapewnił, że przez ten czas naukowcy przeanalizowali wyniki licznych badań, fachową literaturę, a także konsultowali się z ekspertami w dziedzinie psychiatrii dziecięcej.
Szacuje się, że w USA 2 miliony dzieci wychowywane są przez gejów i lesbijki, zarówno w związkach, jak i singli.
Amerykańscy pediatrzy popierają małżeństwa homoseksualne i prawo do adopcji
Źródło: myhealthnewsdaily.com
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA