fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

W Japonii rozpoczęło się święto kwitnącej wiśni

AFP
W odróżnieniu od Europy, gdzie w marcu nastąpił silny atak zimy z opadami śniegu i mrozami w Japonii tegoroczny marzec jest najłagodniejszy od kilkunastu lat
Potwierdzają to dane centralnego Instytutu Meteorologicznego w Tokio według których ostatni raz długotrwałe kilkunastostopniowe temperatury w pierwszej połowie marca zanotowano w 2002 r.
Dla Japończyków ciepłe przedwiośnie wyznacza termin jednego z najbardziej charakterystycznych świąt – Święta Kwitnącej Wiśni. Rozpoczyna się ono wówczas gdy w ogrodzie tokijskiej szintoistycznej świątyni Yasukuni rozkwitają pierwsze kwiaty wiśni. Na zachodzie Japonii kwitnienie rozpoczyna się już dwa, trzy dni wcześniej.
Podczas trwającego około tygodnia święta Japończycy organizują pikniki na wolnym powietrzu, które służą odnawianiu kontaktów towarzyskich. Niektórzy organizują wieczorne spotkania przy świecach pod kwitnącymi drzewami. Tradycjonaliści narzekają, że coraz częściej spotkaniom towarzyszy spożywanie alkoholu, co niekiedy kończy się przepychankami i niemiłą atmosferą.
Tradycja święta jest bardzo stara. Odpowiada ono europejskim świętom wiosny i Wielkiej Nocy związanym z odrodzeniem przyrody i rozpoczęciem prac na roli. W średniowieczu święto kwitnącej wiśni zarezerwowane było dla pałacu cesarskiego i dworów największych możnowładców. Później przejęte zostało przez lud, a od XIX wieku traktowane jest jako element japońskiej tradycji narodowej.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA