fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Urzędnicy

Urzędnik musiał pracować całą dobę

Zlecenia to pole do licznych nadużyć w urzędach.
W Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii z jednym z pracowników podpisano aż dwie umowy-zlecenia, mimo że pracował już na cały etat. Z każdego zlecenia wynikało, że powinien pracować osiem godzin. Aby wywiązać się z obowiązków, musiałby zatem spędzać w pracy całą dobę. Tak wynika z wystąpień pokontrolnych Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.
Zdaniem kontrolerów nie do zaakceptowania jest też przedmiot umów. Zleca się w nich wykonanie podstawowych zadań urzędu, które powinny być wykonywane przez jego pracowników, czyli np. prowadzenie postępowań administracyjnych, sporządzanie projektów rozstrzygnięć skarg i wniosków. Zdaniem przedstawicieli ministerstwa podważa to sens zatrudniania pracowników, a wydatki związane z takimi umowami należy uznać za niezasadne.
Urząd zlecał wykonywanie swoich podstawowych obowiązków
Ministerstwo w wystąpieniu pokontrolnym zaleciło m.in., aby urząd nie zawierał kilku umów z tym samym pracownikiem.
– Problem w tym, że takie zalecenia nie są wiążące, a  za niewywiązanie się z nich nie grozi żadna sankcja – mówi Piotr Ruczkowski, adiunkt Wyższej Szkoły Ekonomii i Prawa w Kielcach.
Kontrolerzy wykryli także nieprawidłowości, które mogą być przejawem nepotyzmu. W tych samych grupach stanowisk w Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii rozpiętość wynagrodzeń jest bardzo duża. Sprawia to, że przełożeni zarabiają mniej niż podwładni. Na przykład w tym samym departamencie mnożnik wynagrodzenia specjalisty wynosił 2,4, a głównego specjalisty 2,27.
W innych urzędach ministerstwo wykryło nieprawidłowości w rekrutacji. Na przykład łódzki Urząd Wojewódzki  zgodnie z ogłoszeniem o naborze poszukiwał inspektorów. Wyłonieni w postępowaniu pracowników zostali jednak zatrudnieni na stanowiskach starszych inspektorów. W części ogłoszeń wymagano mniejszego doświadczenia, niż to wynikało z opisu stanowiska.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA