fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Święto Niemego Kina

materiały prasowe
Zbliża się finał jubileuszowej 10. edycji Święta Niemego Kina w odremontowanym warszawskim Iluzjonie
W niedzielę przegląd zakończy uroczysty pokaz „Manii" z Polą Negri w roli głównej i muzyką na żywo skomponowaną przez Jerzego Maksymiuka. Zagra Orkiestra Kameralna Leopoldinum pod batutą kompozytora.
Niemiecki film zrealizowany w 1918 roku został odrestaurowany przez specjalistów z Filmoteki Narodowej w Warszawie. Opowiada o miłości Mani Walkowskiej, pracownicy fabryki papierosów, do kompozytora Hansa. Uroda dziewczyny sprawia, że Mania zostaje zatrudniona jako modelka do plakatu reklamującego nową markę papierosów. Mania i Hans poznają się u Alexa, malarza, który jest autorem plakatu, i zakochują ... Jest to jeden z wczesnych filmów Poli Negri.
Przez dziesięciolecia ta międzynarodowa superprodukcja Manfreda Noe w reżyserii Węgra Eugena Illesa uchodziła za zaginioną. Niespodziewanie w 2006 r. do Filmoteki Narodowej zwrócił się prywatny kolekcjoner z Czech z ofertą sprzedaży prawdopodobnie jedynej zachowanej kopii na świecie. Po kompleksowej rekonstrukcji film stał się przed rokiem hitem programu kulturalnego polskiej prezydencji. Pokazywano ją m.in. w Paryżu, Madrycie, Londynie i Berlinie. Inny niedawno odnaleziony film to „Żona faraona". Ostatni kostiumowy film Ernesta Lubitscha zrealizowany w Niemczech w 1922 roku. Cyfrowo odrestaurowany został w 2011 roku przez Alpha Omega GmbH i Muzeum Filmu w Monachium. Opowiada o despotycznym władcy Egiptu Amenesie, który odrzuca propozycję poślubienia córki etiopskiego króla Samlaka, co prowadzi do wojny. Film zrealizowano z ogromnym rozmachem inscenizacyjnym. Kadry wypełniają spektakularne sceny batalistyczne, odgrywane przez armię statystów. Na potrzeby produkcji zbudowano całe egipskie miasto z prawie naturalnej wielkości Sfinksem.
W sobotnim programie uwagę zwraca „Upadek domu Usherów", według opowiadania Edgara Allana Poe, w reż. Jeana Epsteina. Legendarny poetycki film grozy z 1928 roku, którego współtwórcą był hiszpański mistrz kina Luis Bunuel. Pokazowi towarzyszyć będzie współczesna muzyka Pawła Penksy w klimatach rocka i metalu progresywnego.
Polecamy też sobotnie spotkanie, zorganizowane we współpracy z Ambasadą Francji, poświęcone awangardowej francuskiej reżyserce Germaine Dulac w 130. rocznicę urodzin i 70. śmierci artystki - reprezentantki nurtu impresjonistycznego w kinematografii lat 20.
A w niedzielę pokazy poświęcone polskim pionierom kinematografii: Bolesławowi Matuszewskiemu – teoretykowi filmu i Władysławowi Starewiczowi, wybitnemu pierwszemu polskiemu animatorowi - w 130. rocznicę urodzin.
Wśród wielu innych atrakcji weekendu w Iluzjonie Filmoteki Narodowej przy ul. Narbutta 50a znajduje się również wystawa poświęcona Poli Negri oraz seans „Znaku Zorro" - pierwszej amerykańskiej ekranizacji z lat 20. z superbohaterem kryjącym się za maską, w którego wcielił się Douglas Fairbanks.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA