fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

USA 2012: wreszcie coś o polityce zagranicznej

Mitt Romney z wnukami
AFP
Dziś w nocy czasu polskiego Mitt Romney zaakceptuje nominację Partii Republikańskiej i stanie się oficjalnie jej kandydatem na prezydenta. Ale wcześniej usłyszeliśmy wreszcie coś o polityce zagranicznej.
Od dawna było jasne, że kampanię wyborczą 2012 zdominuje gospodarka. Kryzys gospodarczy, wciąż wysokie – jak na warunki amerykańskie – bezrobocie i gigantyczny dług publiczny spowodowały, że wojna z terroryzmem i Afganistan zeszły na dalszy plan.
Dlatego właśnie Mitt Romney na swego kandydata na wiceprezydenta wybrał człowieka, który o polityce zagranicznej nie wie nic, zna się za to na budżecie.
W czasie kończącej się dziś konwencji Republikanów w Tampie na Florydzie też o sprawach zagranicznych – co zrozumiałe – mówiono niewiele. Dopiero w czwartek nad ranem czasu polskiego wspomniało o niej dwóch mówców.
Jednym z nich był John McCain, który walczył z Barackiem Obamą o prezydenturę cztery lata temu. Senator od lat zajmujący się dyplomacją i wojskiem powiedział m.in.: - Dla zapomnianych dysydentów w Iranie i w Syrii, także dla nas, to bardzo smutne, ale prezydent zapomniał o naszych wartościach.
Za zbyt małe zaangażowanie w pomoc opozycji syryjskiej prezydenta skrytykowała też Condie Rice, była doradczyni ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta George'a Busha juniora. Rice była wymieniana wśród kandydatów na wiceprezydenta u boku Romneya, mówi się też, że w razie wygranej Romneya może otrzymać propozycję objęcia stanowiska sekretarza stanu.
Rice powiedziała delegatom w Tampie: - Dyktatorzy w Iranie i Syrii mordują własnych obywateli i zagrażają bezpieczeństwu całego regionu. Chiny i Rosja nie pozwalają na to, by ich powstrzymać. I wszyscy się zastanawiają, gdzie się podziała Ameryka...
W sumie widać jednak, że Romney nie uważa polityki zagranicznej za poważną część swojej kampanii. Jest pewne, że zdecydowaną jej część poświęci na sprawy gospodarcze.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA