fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wiadomości

Polacy boją się e-sklepów

Rozmowa: Tomasz Grzyb, psycholog, wykładowca SWPS we Wrocławiu
Sieci handlowe coraz odważniej otwierają u nas sklepy internetowe. Jednak wciąż wielu Polaków nigdy nie korzystało z e-sklepów.
Tomasz Grzyb: Internet dla wielu Polaków to wciąż nowinka techniczna, a robienie zakupów w sieci wydaje im się dziwne. Ale to nie tylko o Internet chodzi, ogromna część Polaków ma także kłopot z kupowaniem za pomocą kart płatniczych.
Mamy opóźnienie cywilizacyjne?
Nie tylko. Mamy też pewien problem z zaufaniem społecznym. Jak mamy zaufać sprzedawcy, którego nie widzimy, z którym rozmawiamy tylko za pomocą e-maila, jeśli 80 proc. Polaków nie ufa nikomu poza najbliższą rodziną?
Jednak oszustwa w Internecie przecież się zdarzają...
Rzeczywiście oszustwa internetowe istnieją. I to pod każdą szerokością geograficzną. Natomiast akurat my w Polsce mamy bardzo silny stereotyp odnośnie do uczciwości ludzi – „wszyscy są oszustami i koniec". Mówimy: „o! ktoś wystawił komórkę na aukcji, a wysłał ziemniaki". To się zdarza, ale wbrew pozorom bardzo rzadko.
A w tradycyjnych sklepach ufamy sprzedawcom?
Tam w grę wchodzą inne czynniki. Ogromna część współczesnego marketingu zorientowana jest na tzw. odczucia wielozmysłowe. Np. aromamarketing, czyli takie rozprzestrzenianie zapachów w sklepie, by zwiększyć sprzedaż. Dlatego tak łatwo nam się decydować na zakup w zwyczajnym sklepie.
Co jeśli przed zakupem wolimy zobaczyć produkt na własne oczy, dotknąć go, sprawdzić, czy wygląda tak jak na zdjęciu?
Wtedy można obejrzeć go w tradycyjnym sklepie, tam go przetestować, a potem kupić dokładnie ten sam produkt w sklepie internetowym, gdzie jest tańszy. W ten sposób powinniśmy wyzbyć się wątpliwości.
Jak wybrać najlepszy sklep internetowy?
Olbrzymia część serwisów handlowych posługuje się np. systemem ocen sprzedających lub ocen e-sklepów. Ludzie często wybierają dany sklep dzięki temu, że się o nim dobrze pisze w Internecie. I słusznie.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA