fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Niepełnosprawni

Kłopoty niepełnosprawnych z zasiłkiem pielęgnacyjnym

Przyznanie zasiłku pielęgnacyjnego niepełnosprawnemu, który ukończył 16. rok życia, uzależnione jest od legitymowania się przezeń orzeczeniem o niepełnosprawności.
www.sxc.hu, Magda Starowieyska Magda Starowieyska
Osoby powyżej 16. roku życia mogą mieć kłopoty z uzyskaniem zasiłku pielęgnacyjnego
Przyznanie zasiłku pielęgnacyjnego niepełnosprawnemu, który ukończył 16. rok życia, uzależnione jest od legitymowania się przezeń orzeczeniem o niepełnosprawności. W dokumencie tym musi znaleźć się informacja, że niepełnosprawność powstała przed 21. rokiem życia. Nie zawsze jest to jednak możliwe.
Zgodnie z § 14 rozporządzenia ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności datę lub okres powstania niepełnosprawności osoby zainteresowanej ustala się na podstawie przebiegu schorzenia, dokumentacji medycznej lub orzeczeń o inwalidztwie, niezdolności do pracy. Jeżeli z przedłożonej dokumentacji nie da się ustalić daty lub okresu powstania niepełnosprawności, należy wpisać: „Nie da się ustalić".
Zdaniem rzecznika praw obywatelskich to, że organ administracji nie jest zdolny ustalić czasu powstania niepełnosprawności, nie może powodować negatywnych konsekwencji dla obywatela. Aby zagwarantować prawa osób niepełnosprawnych, konieczna jest zmiana przepisów.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA