fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Obyczaje

Wirtualny spacer po Polsce

www.google.pl
- Rok temu, stojąc na balkonie zobaczyłem pod domem samochód z kamerami na dachu i napisem "Google Maps" – opowiada Maksymilian, warszawski student. - Pomachałem do kamery. A dzisiaj w Internecie zobaczyłem siebie na tym balkonie
Maksymilian został sfotografowany przez operatorów Google'a, przygotowujących materiał dla Street View - funkcji Google Maps, która pozwala użytkownikom wirtualnie podróżować po świecie, oglądając na panoramicznych zdjęciach ulice miast z perspektywy przechodnia.
W piątek Google uruchomił właśnie Street View czterech polskich miast - Warszawy, Wrocławia, Poznania i Gdańska, miast gospodarzy Euro 2012. Dodano również inne miejsca w Polsce, m.in. Białowieski Park Narodowy, Dolinę Chochołowską w tatrach i Tężnie Solankowe w Ciechocinku.
– Rok temu poprosiliśmy Polaków, aby wskazali nam miejsca, które warto pokazać w Street View. W końcowym głosowaniu wzięło udział ponad sto tysięcy osób. Z przyjemnością mogę dziś powiedzieć, że udało nam się zaprezentować w Street View zdjęcia miejsc, które znalazły się w finale plebiscytu, a także wiele innych ciekawych zakątków wartych pokazania całemu światu – mówi Artur Waliszewski, dyrektor Google'a w Polsce. – Mam nadzieję, że dołożyliśmy swoją cegiełkę do promocji Polski – dodaje.
Wiceprezydent miasta Warszawy, Mikołaj Olszewski bardzo jest zadowolony z tej formy reklamy. – Taki serwis jest szczególnie istotny dla turystów, mogą potem pokazać „tu byłem" – mówi.
Usługa jest szczególnie istotna w kontekście zbliżających się mistrzostw europy w piłce nożnej. Poza możliwością obejrzenia okolic zarezerwowanego hotelu, kibice mogą teraz sprawdzić trasy dojazdu do miast i stadionów, znaleźć parkingi, restauracje, i dzięki tamu swobodniej poruszać się w obcym mieście.
Jest to tym łatwiejsze, że każdy może sięgnąć do Street View korzystając ze smartfona z najnowszą wersją aplikacji Google Maps. – To mogą być ambasadorzy naszego kraju – mówi o kibicach Mikołaj Piotrowski, dyrektor ds. komunikacji spółki PL.2012.
Spodziewa się on, że do Polski przyjedzie na Euro 2012 od 700 tys. do miliona gości. – Dziś każdy, kto chce nas poznać, może „dotknąć" naszego kraju w Street View, a już za 78 dni będzie mógł poznać Polskę i Polaków osobiście – podkreśla.
Street View na Google Maps funkcjonuje od 2007 roku. W Europie w usłudze dostępne są m.in. miasta Francji, Hiszpanii, Włoch, Wielkiej Brytanii oraz Czech. Polska jest trzydziestym pierwszym krajem na świecie objętym tą usługą.
A wracając do Maksymiliana - szansa na poznanie siebie na zdjęciach jest bardzo mała, wszystkie twarze na zdjęciach są bowiem, podobnie jak tablice rejestracyjne, celowo rozmyte.
Źródło: turystyka.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA