fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Wyprawa na Madagaskar

Rzeczpospolita
Odkrycie po 70 latach. 100. numerowi „National Geographic” towarzyszy wyjątkowa wystawa nieznanych zdjęć słynnego podróżnika Arkadego Fiedlera
Prezentacja w Silver Screenie przy ul. Puławskiej otwiera nowy cykl publikacji magazynu „Śladami polskich podróżników”. Unikatowe zdjęcia pochodzą z 1937 roku, kiedy Arkady Fiedler (1894 – 1985) po raz pierwszy odwiedził Madagaskar.
Pojechał tam z wyprawą rządową kierowaną przez majora Mieczysława Lepeckiego, adiutanta Józefa Piłsudskiego. Jako niezależny ekspert miał zbadać możliwości i opłacalność ewentualnej kolonizacji wyspy. Podróżnik spędził na Madagaskarze 1,5 roku i poznał z bliska życie 18 plemion. Choć sceptycznie ocenił perspektywy kolonizacji, miejscem był zafascynowany. „Całym sercem pokochałem daleką wyspę, jej ludność, krajobrazy i zwierzęta...” – pisał.
– Ta podróż zaowocowała kilkoma książkami – przypominali na wernisażu synowie podróżnika Marek i Arkady Jarosław Fiedlerowie. – Tak powstały: „Madagaskar. Gorąca wieś Ambinanitelo”, „Madagaskar okrutny czarodziej” „Jutro na Madagaskar!”, „Wyspa kochających lemurów”.
W większości niepublikowane zdjęcia z Madagaskaru odnaleziono po latach na strychu domu Arkadego Fiedlera w podpoznańskim Puszczykowie. Synowie przekazali je Wojciechowi Cejrowskiemu, a on przyniósł je do redakcji „National Geographic”. Wojciech Franus, grafik magazynu, stare negatywy „odkurzył” elektronicznie i poddał cyfrowej obróbce.
– Zdecydowałem się przygotować je tak – opowiada grafik – jakby zostały zrobione nie 70 lat temu, ale obecnie. Niewątpliwie pomogło to, że zdjęcia wykonał człowiek o bardzo współczesnym spojrzeniu.
Na fotografiach widać bogaty świat fauny (m. in. niezwykły gatunek motyla-komety) i portrety mieszkańców wyspy, z którymi Fiedler dzielił życie. Traktowali go jak przyjaciela, ofiarowując nawet rytualną żonę.Pierwszy numer „National Geographic” po polsku ukazał się w październiku 1999 roku. Obecnie szefuje mu Martyna Wojciechowska. A na świecie pismo wydaje od 1888 roku Towarzystwo National Geographic, obchodzące w tym roku 120-lecie. To najbardziej prestiżowe pismo geograficzne drukowane dziś w 31 językach.
Jubileuszowy numer „National Geographic” otwiera dedykacja Wisławy Szymborskiej. Jego gośćmi są także m.in. Norman Davies, Elżbieta Dzikowska, Wojciech Cejrowski, Mirosław Hermaszewski, Stefan Meller i Adam Wajrak.
„Madagaskar 1937”. Fotografie Arkadego Fiedlera, kino Silver Screen, Puławska 17; wystawa do 4.02
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA