fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Warszawa

Jest taki dzień...

Rzeczpospolita
Dzięki Jurkowi Owsiakowi nawet najstarsi wiedzą, że – szczególnie w styczniu – wypada witać się słowami „sie ma” i pomagać „do końca świata i o jeden dzień dłużej”. W niedzielę 16. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
Fundacja WOŚP zajęła się już m.in. wzrokiem, słuchem i bezdechem u noworodków. A celem tegorocznej zbiórki będzie pomoc dzieciom ze schorzeniami laryngologicznymi. I mimo że 16. finał WOŚP przebiegać ma pod hasłem „Gramy z głową”, to i tak wszyscy wiedzą, że od 16 lat „Gramy z sercem”.
– Już wszystkim wiadomo, że co roku na początku stycznia jest taki dzień – a jest to ewenement na skalę światową – w którym Polacy mają swoje święto. Święto obywateli pomagających innym obywatelom – mówi Adam Nowak, lider zespołu Raz Dwa Trzy.
Zapytaliśmy kilku najdłużej współpracujących z Orkiestrą muzyków, jak wspominają jej początki.
Całe zamieszanie wokół najsłynniejszej dziś charytatywnej zbiórki pieniężnej zaczęło się w grudniu 1991 roku od rzuconego w prowadzonym w TVP przez Jurka Owsiaka muzyczno-kabaretowym programie „Róbta, co chceta” apelu o pomoc przy organizacji koncertów. Dochód z nich miał być przeznaczony dla Oddziału Kardiochirurgii Dziecięcej w Centrum Zdrowia Dziecka. Po koncertach na konto telewizji zaczęły wpływać pieniądze od spontanicznych darczyńców. Pomysł chwycił i po upływie roku, 3 stycznia 1993 r. – odbył się pierwszy telewizyjny finał tej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, relacjonowanej na żywo w telewizyjnej Dwójce.
– Pamiętam swoje zaskoczenie, że oto dzieje się coś nowego – wspomina Jacek Bryndal, członek grupy Kobranocka, znany też jako Atrakcyjny Kazimierz. – Na początku nie wierzyłem, że to przedsięwzięcie odniesie taki sukces. Kiedy jednak po raz pierwszy zobaczyłem Jurka Owsiaka w akcji, pomyślałem, że ma w sobie magnetyzm, którym czaruje ludzi. Dzisiaj, po kilkunastu latach grania z Orkiestrą, kiedy poznałem Jurka dość dobrze, wiem, że jego charyzmę uzupełniają energia, dynamika i konsekwencja działania. Jemu po prostu nie mogło się nie udać.
Nie wierzył również Zbigniew Hołdys: – Pamiętam dokładnie pierwszy finał Orkiestry, swoje ogromne wzruszenie i zdumienie tym, co się dzieje dookoła. Nie mogłem oderwać oczu od telewizora, od tych ludzi znoszących w reklamówkach jakieś straszne sumy pieniędzy, od dzieci wysypujących monety i banknoty na podłogę studia.
Dzisiaj większość darowizn odbywa się drogą bezgotówkową. Ale wtedy studio tonęło w wysypywanych wciąż nowych datkach.
– Kwota wydrukowana i pokazana na ekranie oczywiście robi wrażenie, ale nawet mniejsza suma wysypana na podłogę sprawia, że zaczynamy widzieć, jak ogromnie ludzie byli ofiarni. To niesamowity dowód zaufania – najwyższy, jaki można komuś okazać – dodaje muzyk.
Na liderze Raz Dwa Trzy największe wrażenie zrobiło coś innego: – Pamiętam jak ludzie zdejmowali z siebie biżuterię i wrzucali ją do puszek – mówi Adam Nowak. – Biżuteria to nasze wspomnienia i emocje, to często cenne osobiste pamiątki. Podzielenie się nimi z potrzebującymi jest dla mnie czymś niezwykłym.
Dla Macieja Miecznikowskiego, lidera grupy Leszcze, czasy pierwszej Orkiestry to okres studiów.
– Doskonale pamiętam koncert grany w Gdańsku w niecodziennych okolicznościach, bo na katamaranie – mówi Miecznikowski. – Byliśmy wtedy bardzo młodzi i nikt nie myślał o przyszłości. Podobała nam się idea, więc występowaliśmy, nie domyślając się jak bardzo wydarzenie, w którym bierzemy udział, wpisze się w naszą rzeczywistość. W pełni uświadomiłem to sobie dopiero, kiedy w ramach roztoczonej przez WOŚP opieki nad noworodkami zbadano mojemu nowo narodzonemu dziecku słuch, używając do tego zakupionego przez Orkiestrę sprzętu.
Podobne refleksje towarzyszą wspomnieniom Jacka Bryndala. – Przy okazji pobytów w szpitalu mojej córki widziałem sprzęt oznakowany nalepkami Orkiestry – mówi Bryndal. To wzruszające uczucie, kiedy widzi się wymierne efekty takiego ludzkiego zrywu. To napędza akumulatory i motywuje człowieka, by działać i robić to do końca świata i jeden dzień dłużej.
Działania Orkiestry wydają się być proste w interpretacji – ludzie zbierają pieniądze i ratują życie innym ludziom.
Ale Zbigniew Hołdys jest zdania, że to zjawisko rozgrywa się na płaszczyźnie o wiele głębszej.
– To cały model wychowania: wszyscy na moment muszą wyhamować z agresją, muszą sobie przypomnieć, że człowiek to brzmi dumnie, że trzeba się godnie zachowywać – mówi muzyk. – Jurek w bardzo praktyczny sposób przygotowuje młodych ludzi do ratownictwa, a kiedy doda się do tego to, co dzieje się od kilku lat na Przystanku Woodstock, czyli Akademię Sztuk Przepięknych, to zrozumiemy, że zmienia się cała figura edukacyjna. Tam młodzi ludzie uczą się godnie żyć, dowiadują się, czym jest prawo i jak się nim posługiwać, mają możliwość zbliżenia się do siebie, uczą się tolerancji i wzajemnej akceptacji. Przystanek to było genialne posunięcie – zorganizowany w podzięce za zimowy finał WOŚP, odwdzięcza się kolejnym finałem...
– Fakty nabierają właściwych proporcji i znaczenia dopiero w perspektywie historycznej – powiedział w jednym z wywiadów Wojciech Waglewski, filar grupy Voo Voo, związany z Orkiestrą od chwili jej narodzin. Waglewski to współtwórca nazwy przedsięwzięcia i autor „Karnawału” – utworu, który stał się hymnem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Z tej perspektywy każdy kolejny finał staje się coraz ważniejszy.
- Centrum Dydaktyczne AM, ul. Księcia Trojdena 2a, godz. 20.15Aukcja przedmiotów pozyskanych przez studentów Akademii Medycznej. Licytowane będą m.in. sprzęt medyczny, koszulki z podpisami polskich siatkarzy, książki, płyty DVD z występami kabaretów. Aukcję poprowadzi Conrado Moreno
- Dom Kultury Arsus, ul. Traktorzystów 14, godz. 19W tegorocznej edycji WOŚP wystąpi grupa Molesta, jako support grupa Przechwyt 12 stycznia, sobota
- IV Sztafeta Biegowa Biegaczy z Knurowa do Warszawy, I etap (trasa Knurów – Sielpia Wielka), godz. 8 I etap sztafety: 12.01, godz. 8 – Merkury, ul. Sobieskiego (Centrum Handlowe) w Knurowie. Trasa: Knurów (trasa 78) – Gliwice (trasa 78) – Tarnowskie Góry (trasa 908) – Sośnica (trasa 789) – Koziegłowy (trasa 789) – Żarki (trasa 789) – Lelów (trasa 794) – Koniecpol (trasa 786) – Secemin (trasa 786) – Włoszczowa (trasa 786) – Łopuszno (trasa 728) – Radoszyce (trasa 728). Zakończenie I etapu ok. godz. 18 w miejscowości Sielpia Wielka (odpoczynek, nocleg, przygotowania do etapu II).
- Koncert Główny przed Pałacem Kultury, pl. Defilad 1 (od strony ul. Marszałkowskiej)
godz. 13.30 – Jacek Wist
godz. 13.40 – Start Biegu
godz. 13.45 – Iguana
godz. 14.00 – Kapela Pieczarków
godz. 14.40 – Wojtek Klich
godz. 15.00 – Małgorzata Szarek
godz. 15.20 – Plateu
godz. 15.40 – Łukasz Zagrobelny
godz. 16.00 – Leszcze
godz. 16.20 – Ewelina Flinta
godz. 16.40 – Button Hackers
godz. 17.00 – Mieczysław Szcześniak
godz. 17.20 – Sex Bomba
godz. 17.40 – Full Power Spirit
godz. 18.00 – PIN Andrzej Lampert
godz. 18.20 – Anastasis
godz. 18.40 – Esoka
godz. 19.00 – Chico
godz. 19.20 – Brathanki
godz. 19.40 – Gandahar
Godzina Jurka Owsiaka (od godz. 20.00 do 21.00)
godz. 20.00 – Światełko do nieba
godz. 20.05 – Kobranocka
godz. 20.25 – Koniec Świata
godz. 20.40 – Closterkeller
godz. 21.00 – Karimski Club
godz. 21.20 – VIR
godz. 21.35 – Jary Band
godz. 21.50 – Edward Simoni
- WOŚP na Raszyńskiej, ul. Raszyńska 22, godz. 16Koncerty zespołów: Łona wraz z The Pimps, Afro Kolektyw, The Relievers, Przepraszam, Unbreak oraz grupy szkolne Bilety do kupienia przed wejściem na koncert i w przedsprzedaży (ul. Raszyńska 22 oraz ul. Bednarska 2/4)
- WOŚP – Studio TVP, ul. Woronicza 17, godz. 22.05Koncerty zagrają: Kobranocka, Dubska, Koniec Świata
- Praskie granie na Gocławiu, scena przy jeziorze balatońskim, godz. 15Wystąpią: Jasny Gvint, Paracetamol, Karma, Mute, Alchemia, Venflon, Sorry Boys, Grow Against, grupa teatralna Skalar i Studio Tańca Marcina Olszewskiego. Światełko do nieba zaplanowano na godz. 20
- Moto Orkiestra Świątecznej Pomocy, plac przed Pałacem Kultury, pl. Defilad 1, godz. 12Pokazy motorowe, samochodowe, aukcje gadżetów związanych ze sportowcami, jazdy próbne
- II bieg „Policz się z cukrzycą”, ul. Marszałkowska, godz. 13.30 Program: godz. 9.00 – otwarcie Biura Biegu, godz. 13.15 – przejście na linię startu, godz. 13.30 – start, godz. 15.30 – zakończenie biegu
- IV Sztafeta Biegowa Biegaczy z Knurowa do Warszawy, II etap (trasa Sielpia Wielka – Warszawa), godz. 6
II etap sztafety: 13.01, godz. 6 – Sielpia Wielka (trasa 728) – Końskie (trasa 728) – Drzewica (trasa 728) – Nowe Miasto n. Pilicą (trasa 728) – Grójec (trasa 7) – Janki (trasa 7) – Warszawa (biegacze sztafety dołączą w Warszawie do uczestników II biegu „Policz się z cukrzycą”). Meta w Warszawie, PKiN, pl. Defilad 1 ok. godz. 13.45.
- Joga dla wszystkich WOŚP, Aula Kryształowa SGGW, ul. Nowourysynowska 166, zajęcia od godz. 14 do 20.30 Zajęcia jogi, za które opłaty zostaną zebrane do puszek wolontariuszy. W programie m.in. warsztat jogi dla zaawansowanych, Astanga Joga, pokaz asan, warsztat i pokaz tańca orientalnego.
- Finał WOŚP w Radzyminie, ROKiS, al. Jana Pawła II 20, Radzymin, godz. 10
godz. 10.00 – 16.00 – honorowe oddawanie krwi (w ramach akcji 535 litrów krwi na 535-lecie miasta)
godz. 14.00 – „Chłopaki z naszej paki” – koncert kapeli podwórkowej z Targówka
godz. 15.00 – pokaz pierwszej pomocy medycznej Mazowiecki Oddział PCK
godz. 15.00 – Fanaberia – występ klubu sportowego
godz. 16.00 – Tap-to-tap – pokaz stepu
godz. 16.30 – pokaz walk karate kyokushin
godz. 17.00 – Marco Bocchino
godz. 18.00 – Igni Domini – pokaz laserowy
godz. 18.30 – koncert Total Passion
godz. 19.30 – Igni Domini – fire show
godz. 20.00 – Światełko do nieba
godz. 20.15 – Hausebeat
godz. 20.45 – Bitwa DJ-ów (Funky, Delta, Still. Mike)
Na licytacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy można wylicytować unikatowy dwucyfrowy (16.) numer jednego z najpopularniejszych polskich komunikatorów internetowych. Ten produkt na aukcję wystawiła firma Gadu-Gadu. Cena w chwili zamknięcia numeru „WIR” do druku – 6000. zł.
Każdy może stać się właścicielem zabytkowego wagonika Polskich Kolei Linowych, który służył turystom wybierającym się z Zakopanego na Kasprowy Wierch. Wagonik użytkowany był w latach 1963 – 2007. 6 czerwca 1997 r. wagonem tym podróżował papież Jan Paweł II.
W zakolu Brdy, na zachód od Starego Miasta w Bydgoszczy, znajdowały się trzy wyspy (obecnie jedna połączona groblą). Licytacja WOŚP dotyczy nazwy mostku łączącego Wyspę Młyńską z ulicą Świętej Trójcy. Zwycięzca aukcji nada oficjalną nazwę przeprawie. Cena w chwili zamknięcia „WIR” do druku – 2225 zł.
Bartosz Ignacy Wrona przez dwie godziny czytać będzie dowolny tekst wskazany przez zwycięzcę aukcji. Może czytać bajki, listy, wiersze, gazety albo... książkę telefoniczną. Może też poprowadzić warsztaty „Zabawa słowem, dźwiękiem i gębofonem”. Cena w chwili zamknięcia „WIR” do druku – 100 zł.
Te niezwykłe monety wyemitowane zostały przez Mennicę Polską w 2007 roku w celu promocji gmin i miast. Wyemitowano m.in. słupie (monety Słupska i Ustki), kazimierze (monety z Kazimierza Dolnego) czy pizreny (monety z Pyzdr). Cena w chwili zamknięcia „WIR” do druku – 500 zł.
sw
Psy rasy golden retriever są niezwykle spokojne i świetnie sprawdzają się w dogoterapii oraz w roli przewodników osób niepełnosprawnych. Ich właściciele już po raz drugi mogą kwestować razem ze swoimi pupilami podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w całej Polsce.
Podczas motorowej akcji charytatywnej (PKiN, godz. 12 – 18) można podczas aukcji nabyć pamiątki podpisane przez Roberta Kubicę oraz wygrać przejazd amerykańskim monster truckiem i najmocniejszym autem z polskich wyścigów na jedną czwartą mili – chevroletem corvette VTG o mocy 1000 KM.
- Więcej: http://www.motoorkiestra.pl.
Orkiestra grać będzie także w górach, w schroniskach PTTK. Na Hali Krupowej, Hali Miziowej, Kudlaczach, Luboniu Wielkim, nad Morskim Okiem, na Ornaku, Przegibku, Rycerzowej, Turbaczu, Wielkiej Raczy i na Wierchomli kwestować będą wolontariusze WOŚP. W niektórych schroniskach wystąpią kapele ludowe.
Tradycyjnie podczas WOŚP odbędzie się sztafeta na trasie Knurów – Warszawa. Zawodnicy będą się zmieniać co 12 km. Łącznie w czasie pierwszego etapu przebiegną 200 km. W trakcie drugiego etapu nasi długodystansowcy pokonają 150 km. Po raz drugi zaplanowano też bieg „Policz się z cukrzycą”.
W tym roku po raz pierwszy zbiórkę WOŚP zorganizowano na Florydzie. W Polish-American Club of North Lauderdale dzieci zobaczą z bliska wóz strażacki, dorośli posłuchają koncertów. Po raz pierwszy WOŚP (z pokazami walk wikingów i polskimi didżejami) będzie grać też w Newcastle w Wielkiej Brytanii.
sw
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA