fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kraj

Ćwiąkalski: Do sprawy weksli trzeba wrócić

Fotorzepa, Bartosz Jankowski
Do sprawy weksli Samoobrony należy wrócić - uważa minister sprawiedliwości. - Chodzi o rozstrzygnięcie precedensowe - podkreślił Zbigniew Ćwiąkalski w tvn24. Nie wyklucza też, że sprawą może się zająć prokuratura.
- Chodzi o rozstrzygnięcie precedensowe. Nie tylko Andrzej Lepper mógł wpaść na taki pomysł, ale każda inna partia polityczna - stwierdził w minister. Według niego, orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie byłoby niezbędną wykładnią konstytucyjności takiego rozwiązania: - Dlatego myślę, że pan marszałek Komorowski rozważy ponowne złożenie wniosku w tej sprawie - dodał Ćwiąkalski.
- Byłem spokojny o orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego odnośnie legalności weksli Samoobrony - tak Andrzej Lepper skomentował informacje o umorzeniu sprawy. Szef Samoobrony nie obawia się również, że poniesie karę w związku z seksaferą. - Z postawionych mi zarzutów prokurator może sobie zupy nagotować - powiedział.
Andrzej Lepper powiedział w TVN24, że spodziewał się umorzenia sprawy weksli. Nie odniósł się jednak do rzeczywistych powodów decyzji TK.
- Byłem pewny, że nic z tego nie będzie, biorąc pod uwagę choćby opinie prawne. Wynikało z nich, że każdy, kto podpisał weksel miał – jako osoba dorosła – świadomość, co podpisuje - powiedział Lepper.
- Poza tym weksle nie ograniczały działalności posła czy senatora. Były podpisywane w związku z używaniem znaczka związku zawodowego Samoobrony. Gdy ktoś chciał zostać posłem, to chętnie podpisywał weksel. Gdy już nim został, to nagle Samoobrona przestawała mu się podobać. My powiedzieliśmy, że nie będziemy wyciągać konsekwencji i tak właśnie jest. Weksle są oddawane – podkreślił szef Samoobrony.
Lepper nie martwi się także sprawą seksafery w sądzie. - Najpierw musi być akt oskarżenia. Z postawionych mi zarzutów prokurator może sobie zupy nagotować, i zobaczyć jak jest smaczna, w sądzie okaże się, że te zarzuty są wyssane z palca - powiedział.
- Bo jeśli w lipcu prokurator wysłał do Sejmu pismo, w którym stwierdził że nie ma podstaw do postawienia mi zarzutów, to pytam co się od tego czasu zmieniło – dodał Lepper.
Szef Samoobrony, że nie zamierza zrezygnować z polityki, a jak zapewnił w TVN24 Samoobrona będzie nadal istniała.
- System wekslowy, w którym boss partyjny wybiera sobie działaczy partyjnych, a następnie po groźbą wywłaszczenia egzekwuje od nich dyspozycyjność, to cichy koniec demokracji parlamentarnej - powiedział Marek Jurek w rozmowie z PAP.
W TVN24 powiedział: - Partie polityczne to mają być ciała pośredniczące, dzięki którym obywatele mogą wpływać na sprawy państwa, a nie przedsiębiorstwa wyborcze, gdzie bossowie partyjni załatwiają sobie popleczników, a poplecznicy bossom załatwiają realizację ich ambicji politycznych.
- Z całą pewnością nikt nie ma wymuszać, mandat poselski jest wolny i nikt nie ma prawa żadnymi instrumentami wymuszać gospodarowania uprawnieniem wynikającym z mandatu - mówiła Julia Pitera z PO
Źródło: TVN24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA