fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Warszawa

Dla pań, które kochają adrenalinę

Rzeczpospolita
Po trudach przygotowań do Wigilii panie powinny jakoś pozbyć się stresu. A najlepszym sposobem na to jest sport. Z myślą o kobietach tworzy się dziś nawet zajęcia w męskich sportach. WIR przedstawia najciekawsze dyscypliny
Kobiety już wielokrotnie udowadniały, że bardzo dobrze się czują w sportach uważanych za męskie. Agata Wróbel z powodzeniem dźwigała ciężary, a Kamila Skolimowska była jedną z najlepszych kobiet rzucających młotem na świecie. Obecnie nie dziwią więc zajęcia dla pań z boksu i karate. Choć są też dyscypliny, na których w ogóle nie ma panów – np. pilates.
Prawie sto lat temu Joseph Pilates wymyślił zestaw ćwiczeń, które miały na celu pomóc zachować kondycję osobom po urazach czy poważnych kontuzjach. Okazało się jednak, że taka gimnastyka, przeciwieństwo aerobiku, oparta na wolnym ruchu, świetnie spala tkankę tłuszczową. Co daje pilates? Na portalu poświęconym ćwiczeniom (www.pilates.pl) czytamy, że poprawiają one stabilność kręgosłupa i pozwalają na bezpieczną rehabilitację kontuzji stawów. No i uczą oddychać. A najważniejsze, że pilates jest dla wszystkich – bez względu na wiek czy formę. Do podstawowego treningu wystarczy mata (zaawansowane lekcje odbywają się z pomocą tzw. reformerów, czyli urządzeń usprawniających). Ćwiczyć możemy w domu, a i specjalny strój nie jest nam potrzebny – może to być zarówno luźny dres, jak i szorty oraz podkoszulek.
Popularną dyscypliną wybieraną przez kobiety jest samoobrona. To co prawda nie jest rodzaj sportu, lecz umiejętność rozpoznawania sytuacji zagrożenia oraz trening pewności siebie. Uczy ona rozwiązywania niebezpiecznych konfliktów.
W Warszawie od kilku lat zajęcia takie cyklicznie organizuje Straż Miejska. Warto co jakiś czas zajrzeć na jej stronę (www.strazmiejska.waw.pl), by się dowiedzieć, kiedy planowane są kolejne kursy.
Czy to się do czegoś przydaje? Statystyki mówią same za siebie. Według badań Kanadyjczyków 68 proc. pań, które walczyły fizycznie, broniło się przed napastnikiem skutecznie.
Trzeba się przełamać, umieć zniwelować strach – opowiada Katarzyna Wernak, urzędniczka pocztowa, która rok temu ukończyła blisko dwumiesięczny kurs samoobrony. – Taki kurs pozwala czuć się bezpiecznie nie tylko wtedy, gdy idziemy wieczorem samotnie po ulicy, ale i wtedy, gdy musimy być stanowcze.
Płci pięknej nieobce są też sztuki walki. Coraz większą popularnością wśród pań cieszy się kick-boxing, czyli kopnięcia i zadawanie ciosów pięścią. Jednak ten sport nie jest wskazany dla wszystkich. – Zdrowie trzeba mieć. To nie jest sport dla osób z chorobami serca czy stawów. Dla nich taki wysiłek może stanowić zagrożenie – przyznaje Anna Pałys ze szkoły Red Tiger.
Jeśli ktoś myśli, że na pierwszych zajęciach z kick-boxingu od razu założy bokserskie rękawice, to jest w błędzie. W grupach dla początkujących przeważają ćwiczenia rozciągające i ogólnorozwojowe. Ale elementów technicznych też nie brakuje. – Do walki trzeba się przygotować nie tylko siłowo, ale przede wszystkim technicznie – mówi instruktorka.Ostatnio kobiety coraz chętniej ćwiczą karate (dosłowne znaczenie – pusta ręka). Dyscyplina ta powstała jako metoda samoobrony bez użycia broni. Uprawiając ten rodzaj sportu, panie udoskonalają techniki kopnięć i uderzeń.
– Karate to nie tylko sport, to sposób na życie – mówi pani Joanna, która rozpoczęła swą przygodę ze wschodnimi sztukami walki dwa lata temu. – Od niego zaczęła się moja pasja: filozofia i kultura Wschodu. Do ćwiczeń nie trzeba kosztownego sprzętu. Tutaj podstawą jest strój – kimono i pas, którego kolor określa stopień zaawansowania (biały – początkujący, brązowy – zaawansowany, czarny – mistrz).
Aplauz, ul. Radiowa 1a, tel. 022 638 03 55
Body Shape, al. KEN 11, tel. 022 446 97 39
Olimpus, ul. Marymoncka 34, tel. 022 835 56 56
Instytut Pilatesa w Polsce, ul. Inflancka 8, tel. 0607 077 024
Jerozolimskie Fitness Club, Al. Jerozolimskie 91, tel. 022 622 53 99
Studio Pilatesa Diamond, ul. Powsińska 106, tel. 022 331 44 95
Fitness Park Warszawianka, ul. Merliniego 4, tel. 022 854 01 30
Zajęcia Pawła Drozdziaka, ul. Narbutta 31, tel. 0798 835 611
Obroń się sama (Waldemar Sędek), tel. 0511 329 958
Szkoła Red Tiger, pl. Defilad 1 (PKiN), tel. 022 624 79 70
Kick Center, tel. 0602 865 788, tel. 0602 624 832
Warszawskie Centrum Karate, ul. Obozowa 60, tel. 022 672 55 61
Warszawskie Stowarzyszenie Karate Tradycyjnego, ul. Konarskiego 4a, tel. 022 664 25 08
Fight Club, ul. Kondratowicza 37, tel. 022 675 63 19
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA