fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Polska – kraj milionerów

Fotorzepa, Dariusz Majgier DM Dariusz Majgier
Aż 7 proc. Polaków ocenia, że ma majątek wart więcej niż milion złotych. W Polsce mamy aż 2 mln milionerów – wynika z badania wykonanego przez instytut GfK Polonia na zlecenie „Rz”.
– Myślę, że ta liczba jest prawdziwa – komentuje psycholog społeczny prof. Janusz Czapiński, który badał warunki i jakość życia Polaków. – Polacy coraz bardziej się bogacą i nie liczą już na to, że manna sama spadnie im z nieba. Zakładają firmy, ciężko pracują i to daje efekty również w postaci rosnących oszczędności. Nieco ostrożniejszy w szacowaniu liczby polskich milionerów jest dr Krzysztof Jasiecki z Instytutu Socjologii i Filozofii PAN. Dwa lata temu prowadził badania dotyczące najzamożniejszych Polaków. – Wtedy mieliśmy w Polsce 60 tys. rodzin o aktywach przekraczających milion dolarów – mówi i dodaje, że rodzin milionerów „złotowych” było wówczas kolejnych ok. 100 tys. Jasiecki zwraca jednak uwagę, że w ostatnich latach standard życia w Polsce znacznie się poprawił. – Dziś milion złotych to już nie jest szokująca kwota ani wielka fortuna – zaznacza. Zapowiada, że planuje szczegółowe badania tego zagadnienia. – Ale już teraz mogę stwierdzić, że milionerów mamy dziś w Polsce znacznie więcej niż dwa lata temu – dodaje.Z analiz innych socjologów wynika, że co najmniej 3 proc. dorosłych Polaków ma oszczędności sięgające miliona i więcej złotych. Około pół miliona w gotówce zgromadziło kolejnych 8 – 9 proc. Polaków.
– Głównym miernikiem tego, czy społeczeństwo może odkładać pieniądze, są dane dotyczące liczby osób, których dochody przekraczają trzeci, najwyższy próg podatkowy – mówi prof. Janusz Czapiński. Według danych Ministerstwa Finansów takich podatników było w zeszłym roku ponad 266 tysięcy. – Trzeba jednak pamiętać, że w kontaktach z aparatem skarbowym ludzie, chcąc unikać płacenia wysokich podatków, nie zawsze mówią prawdę – zaznacza prof. Czapiński.
Jego zdaniem badania sondażowe mają tę przewagę, że ludzie nie muszą w nich kłamać i szacują swój majątek rzetelnie. – Stąd właśnie wnoszę, że owe 2 mln osób, które uważają się za milionerów, oddaje rzeczywistą sytuację i jest szacunkiem racjonalnym – dodaje socjolog. Z analizy sondażu wynika, że znaczna część pytanych do swojego majątku, oprócz oszczędności gotówkowych, wliczyła wartość posiadanych nieruchomości, przede wszystkim mieszkań.
osób uważa się za milionerów. To co czternasty dorosły Polak
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA