fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Niemcy zamykają ambasadę w Iranie

Niemiecki minister spraw zagranicznych Guido Westerwelle wezwał nakonsultacje do kraju ambasadora Niemiec w Iranie
Ten krok to reakcja na wtorkowy atak irańskich demonstrantów na ambasadę Wielkiej Brytanii w Teheranie.
Jak poinformowała agencja dpa, Westerwelle wezwał też wcześniej irańskiego ambasadora w Niemczech na rozmowę do MSZ. Sekretarz stanu Emily Haber podkreśliła w trakcie spotkania, że szturm na brytyjską ambasadę w Teheranie i inne zagraniczne instytucje stanowi poważne naruszenie prawa międzynarodowego, co Niemcy stanowczo potępiają.
- Wydarzenia te niestety nie po raz pierwszy podają w wątpliwość gotowość irańskich władz do poszanowania prawa międzynarodowego - oświadczyło MSZ w Berlinie.
We wtorek demonstranci w Teheranie, protestujący przeciwko sankcjom Londynu wobec Iranu, wdarli się na teren dwóch kompleksów brytyjskich obiektów dyplomatycznych, w tym ambasady. Rozbijali okna, rzucali kamieniami i koktajlami Mołotowa, spalili brytyjską flagę. Według irańskich mediów sześciu pracowników ambasady napastnicy na krótko wzięli jako zakładników. Szef brytyjskiego MSZ William Hague zapewnił jednak, że sytuacja była "zagmatwana" i że nie nazwałby tego incydentu wzięciem zakładników.
Brytyjczycy wycofali z Teheranu część personelu dyplomatycznego, a Norwegia poinformowała w środę o zamknięciu swojej ambasady w stolicy Iranu.
Prezydent USA Barack Obama zaapelował we wtorek do rządu Iranu, by pociągnął do odpowiedzialności uczestników szturmu na brytyjską ambasadę. Incydent spotkał się również ze zdecydowanym potępieniem ze strony Rady Bezpieczeństwa ONZ.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA