fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Przewodniczący rady MNI: zarzuty wobec mnie nie dotyczą prywatyzacji

Obsługi spółki Draco zarejestrowanej w Liechtensteinie dotyczą zarzuty postawione przez Centralne Biuro Antykorupcyjne przewodniczącemu rady nadzorczej MNI – poinformowała kancelaria prawna Michała Tomczaka na blogu korporacyjnym
Kancelaria prawna Tomczak & Partnerzy, której współwłaściciel to jedna z pięciu osób zatrzymanych z wtorku na środę przez CBA opublikowała na swoich stronach internetowych opis wydarzeń z ostatnich dni.
„We wtorek, 22 listopada br. wieczorem funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali Michała Tomczaka, partnera Kancelarii. W środę, 23 listopada br. przedstawione zostało Michałowi Tomczakowi postanowienie o przedstawieniu zarzutów. Następnie, w środę oraz czwartek, 24 listopada, Michał Tomczak złożył obszerne wyjaśnienia, nie przyznając się do zarzucanych czynów" – czytamy w stanowisku.
„W czwartek wieczorem wobec Michała Tomczaka zastosowano środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 1,5 mln złotych wraz z zakazem opuszczania kraju i zatrzymaniem paszportu" – informuje kancelaria. .
Zapewnia, że zarzuty dotyczą czynności doradczych Michała Tomczak związanych z obsługą tzw. spółek off-shore'owych, w tym przypadku spółki pod nazwą Draco, działającej według prawa Księstwa Liechtenstein. „Wbrew informacjom medialnym większość zarzutów nie dotyczy prywatyzacji, lecz różnych operacji gospodarczych wykonywanych z udziałem spółki Draco" – podała kancelaria.
Według kancelarii, sprawa, w ramach której doszło do zatrzymania prowadzona jest od co najmniej pięciu lat. Zarzuty dotyczą czynów, do których doszło jedenaście i więcej lat temu. Michał Tomczak oraz Kancelaria Tomczak & Partnerzy zaoferowali organom ścigania pełną współpracę i większość ustaleń prokuratury opiera się na materiałach uzyskanych od Michała Tomczaka oraz innych, zatrzymanych wraz z nim, osób.
Tomczak wystąpił też z prośbą do mediów „w związku z publicznym charakterem sprawy oraz przeświadczeniem o swojej niewinności", o używanie jego pełnego imienia i nazwiska w informacjach dotyczących sprawy.
Tomczak i prezes MNI Andrzej P., to dwie spośród pięciu osób zatrzymanych w tym tygodniu przez CBA w sprawie, w której główną postacią w oczach mediów jest Gromosław C..
Według Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach tym pięciu osobom postawiono zarzuty z artykułów mówiących o korupcji, prania pieniędzy i nadużycia zaufania w obrocie gospodarczym.
„W toku działań podjętych przez prowadzących śledztwo w dniu 23 listopada 2011 roku zatrzymanych zostało 5 osób, którym przedstawiono szereg zarzutów z art. 228 kk (korupcja), art. 299 kk (pranie pieniędzy), art. 286 kk (oszustwa), art. 296 kk (nadużycia zaufania w obrocie gospodarczym) w związku z prywatyzacjami PLL LOT i STOEN"-  podała Prokuratura Apelacyjna w Katowicach w czwartek.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA