fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Piątek – film dnia: Milczenie owiec ****

TVN
W filmie Jonathana Demme'a początkująca agentka FBI szuka mordercy-psychopaty obdzierającego ze skóry swe ofiary
Byłaby to kolejna powtórka zgranego schematu, gdyby nie to, że scenarzysta (w ślad za autorem pierwowzoru literackiego Thomasem Harrisem) podsunął jej niezwykłego pomocnika. Jest nim Hannibal Lecter, doktor psychiatrii, a zarazem wielokrotny morderca i kanibal. Osobliwa, bliska perwersji gra, jaką prowadzi ta para, stanowi niezwykle interesujący układ psychologicznej zależności pokrętnej i przewrotnej.
Twórcy dążą do uświadomienia widzowi, że zdefiniowanie normalności jest czymś niezwykle trudnym, że w naturze ludzkiej skupiają się pierwiastki dobra i zła. Te same, drastyczne doświadczenia u jednych mogą zaowocować zbrodnią, u innych natomiast stają się motorem walki ze złem. W „Milczeniu owiec" jest wiele scen okrutnych, ale ich obecność jest w pełni usprawiedliwiona. Kontrapunktują wspaniale wszechobecny klimat strachu i osaczenia.
Parę protagonistów odtwarzają Jodie Foster i Anthony Hopkins. Zasługą ich znakomitego aktorstwa jest, że główny – mocno ryzykowny – wątek sprawia wrażenie w pełni wiarygodnego, głęboko psychologicznie umotywowanego. Film zdobył aż pięć Oscarów '92: dla najlepszego filmu, reżysera, aktorki (Foster), aktora (Hopkins), adaptacji scenariusza (Ted Tally).
22.40 | TVN | Thriller, USA 1991
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA