fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Katastrofa smoleńska

Rodziny ofiar wypadków drogowych powołują się na Smoleńsk

Fotorzepa, Bogusław Florian Skok Bog Bogusław Florian Skok
Coraz więcej bliskich ofiar wypadków drogowych domaga się odszkodowań za śmierć swoich bliskich, powołując się na tzw. casus smoleński
Rodziny ofiar argumentują, że bliscy ofiar katastrofy smoleńskiej otrzymali wysokie odszkodowania - informuje TOK FM.
Chodzi głównie o sprawy po wypadkach komunikacyjnych. Jeśli w wypadku ginie syn, córka albo rodzice - można wystąpić do sądu o zadośćuczynienie na podst. art. 446 pkt. 4 Kodeksu Cywilnego. Kwoty, o jakie występują powodowie, są różne, ale mogą sięgać nawet kilkuset tysięcy zł.
Sędzia lubelskiego sądu Artur Ozimek zaznacza, że kwota, którą otrzymali bliscy ofiar katastrofy smoleńskiej nie jest dla sądu punktem wyjścia do wyliczenia kwoty odszkodowania - każda sprawa jest inna - mówi Ozimek.
Wojciech Małek, rzecznik Sądu Okręgowego w Warszawie, twierdzi że dla sądu powoływanie się na casus smoleński ma drugorzędne znaczenie. W każdej sprawie sąd bada wszystkie okoliczności, zaś powołanie się na odszkodowanie dla ofiar katastrofy to stanowisko powoda. Sąd może, ale nie musi wziąć go pod uwagę - mówi sędzia Małek.
Propozycję wypłaty odszkodowania dla rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej ogłoszono w styczniu 2011. Według niej każdy z najbliższych członków rodziny ofiar (małżonek, dzieci i rodzice), który zgłosi się do Prokuratorii Generalnej i wyrazi wolę zawarcia ugody, otrzyma zadośćuczynienie w wysokości 250 tys. zł za krzywdę niemajątkową związaną ze śmiercią osoby bliskiej - jak stanowi art. 446 paragraf 4 Kodeksu cywilnego.
Zawarcie ugody nie pozbawi członków rodzin możliwości dochodzenia przed sądami ewentualnych roszczeń związanych z katastrofą na innych podstawach prawnych (np. renta czy odszkodowanie za znaczne pogorszenie sytuacji życiowej). Bliscy będą więc mieli możliwość dochodzenia przed sądami ewentualnego dalszego zadośćuczynienia na kwotę ponad 250 tys. zł. Nie wykluczają tego niektórzy pełnomocnicy rodzin.
Do września 2011 roku Skarb Państwa zawarł ponad 170 ugód z bliskimi ofiar katastrofy smoleńskiej.
Źródło: TOK FM
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA