fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Nobliści: przestańmy karać za narkotyki

Wisława Szymborska
Fotorzepa, Rafał Guz rg Rafał Guz
Dwadzieścia światowych osobistości apeluje, by przestać karać za zażywanie narkotyków, a zamiast tego leczyć i łagodzić skutki społeczne. Pod listem podpisali się Wisława Szymborska i Lech Wałęsa.
List światowych autorytetów został odczytany na piątkowym posiedzeniu brytyjskiej Izby Lordów podczas debaty na temat zmiany polityki narkotykowej.
Apel osobistości, pośród których obok polskich noblistów znalazł się m.im. były prezydent USA Jimmy Carter, to reakcja na raport Światowej Komisji do spraw Polityki Narkotykowej. Dokument wykazuje, że ogólnoświatowa walka z narkotykami kosztuje 100 mld dolarów rocznie, a mimo to ich konsumpcja i dostępność systematycznie rosną. Według ONZ narkotyki zażywa 250 mln ludzi. Stały się już elementem naszej kultury, podobnie jak alkohol.
Autorzy listu nazywają raport komisji przełomowym: ''Wizja świata wolnego od narkotyków, z tak wielkim przekonaniem nakreślona przez osoby wspierające wojnę z narkotykami, nigdy nie była bardziej odległa. Musimy poważnie rozważyć wycofanie środków wykorzystywanych obecnie dla kryminalizowania dziesiątków milionów ludzi i przeznaczenie ich na politykę redukcji szkód. To jedno z kluczowych wyzwań naszych czasów'' - czytamy w liście.
Źródło: gazeta.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA