fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wywiady i opinie

Reformy pod pręgierzem kryzysu

ROL
Szusowanie po dnie jest bolesne. Tak przynajmniej wynika z expose premiera Donalda Tuska. Zdecydował się bowiem i zapowiedział zmiany, jakie mógł wprowadzić cztery, dwa lata, albo rok temu
Tak jest z przywilejami emerytalnymi, wiekiem emerytalnym, zmienianiem systemu ubezpieczeniowego i podatkowego rolników. Ale tak długo dopóki zagrożenia dla gospodarki Polski i Europy wydawały się dalekie i płytkie, tak długo rząd z nimi zwlekał. Dobrze, że teraz padły.  Teraz tylko ważne jest, czy zostaną tylko zapowiedziami, czy rzeczywistymi zmianami. Bo część z nich mogła (i była zresztą)  zapowiadana w poprzednim programie  poprzedniego rządu, jak choćby dbałość o stanowienie  prawa, czy zmniejszenie obciążeń biurokratycznych jakie ponoszą firmy . Postulat podniesienia wieku emerytalnego był już tyle razy podnoszony, że zapewne wbił się w potoczną  świadomość społeczną. Premier zapowiedział tez podniesienie składki rentowej o 2 pkt proc. płaconej przez pracodawców. Przyznał, że poprzednie działania (także jego rządu) wynikały z optymistycznej perspektywy koniunktury. Teraz jej brakuje.  Dobrze, że Donald Tusk zapowiada, iż rząd nie będzie ciął na ślepo, ani nie zasklepi się w rozwiązaniach, które mają w sobie „gorset trwałości".  Bo to mam nadzieję oznacza, że za przykładem  podniesienia „becikowego" dla rodzin , które mają troje i więcej dzieci oraz wprowadzenia kryterium dochodowego przy  przyznawaniu ulg rodzinnych, spodziewać się możemy zmian w systemie pomocy dla rodzin.
Tak jak cztery lata temu premier zapowiadał zmianę jakościową polityki gospodarczej ( w tym bajkę o podatku liniowym), tak tym razem była to bardziej próba ucieczki przed kryzysem niż spójna koncepcja rozwojowa. Ciekawe czy po to by zacząć działać będziemy musieli zanurzyć się w recesji, czy wystarczy tylko spowolnienie. Miejmy nadzieje, że wystarczy obecne szusowanie.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA