fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finansowanie

Marże, ile bank dolicza za to, że pożycza

Fotorzepa, Mateusz Dąbrowski Mateusz Dąbrowski
Średnia marża kredytów złotowych wyniosła w minionym miesiącu ok. 2 proc. Wykupując dodatkowe produkty finansowe banków, można ją było obniżyć nawet o 1 proc.
? Październik był, pod względem zmian w ofertach hipotecznych, miesiącem stosunkowo spokojnym. Średnie marże dla kredytów w wysokości 300 tys. zł z 20-proc. wkładem własnym nieznacznie zmieniły się jedynie w przypadku ofert promocyjnych – mówi Natalia Czaplewska, analityk porównywarki finansowej Comperia.pl.
? Przeciętna marża kredytów złotowych wynosiła w ostatnich tygodniach 2,01 proc. W przypadku ofert cross-sellingowych łączących w pakiecie kredyt hipoteczny z innymi produktami banku kredytobiorcy liczyć mogli na marżę średnio wynoszącą 1,20 proc. W stosunku do września wartość ta nieco się obniżyła za sprawą zmian, jakich dokonał w swojej ofercie Bank DnB Nord.
? Również średnie marże kredytów frankowych w październiku nie zmieniły swojej wartości. I tak w przypadku ofert standardowych średni koszt finansowania wyniósł 5,89 proc., a w przypadku ofert pakietowych 5,09 proc. Z udzielania kredytów we frankach szwajcarskich definitywnie już zrezygnował Deutsche Bank, który do tej pory mocno ograniczał dostępność tego typu pożyczek, przyznając je jedynie klientom osiągającym dochody przekraczające 50 tys. zł netto miesięcznie.
? Średnia marża banków dla kredytów denominowanych do dolara amerykańskiego wyniosła w październiku 6,81 proc. dla ofert standardowych, w przypadku promocyjnych zaś – 4,88 proc.
? W przypadku standardowych ofert kredytów denominowanych do waluty strefy euro przeciętna marża wyniosła ponownie 3,17 proc. Zmiana dokonała się jednak w przypadku ofert pakietowych. Średni wskaźnik marży wzrósł z 1,99 proc. do 2,06 proc., po tymczasowym wycofaniu z oferty hipotek w euro przez Bank DnB Nord. Preferencyjna cenowo oferta spotkała się z tak dużym zainteresowaniem, że bank czasowo wstrzymał akcję promocyjną produktu – wyjaśnia Natalia Czaplewska.
– Na kolejne większe promocje kredytów hipotecznych będzie trzeba zaczekać do nowego roku – dodaje.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA