fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Niemcy bogatsze przez pomyłkę

Brama Brandemburska w Berlinie
Fotorzepa, Dariusz Gojarski
Piotr Aleksandrowicz
Piotr Rudzki
Niemiecki skarb państwa jest bogatszy o 55,5 mld euro na skutek pomyłki w księgowaniu tzw.złych długów znacjonalizowanego banku hipotecznego HRE
Największa gospodarka w Europie spodziewa się teraz zmniejszenia wskaźnika długu publicznego do 81,1 proc. PKB w tym roku, o 2,6 punktów procentowych mniej niż zakładano w resorcie finansów.
Bank z toksycznymi aktywami FMS Wertmanagement utworzono po znacjonalizowaniu w 2009 r. Hypo Real Estate (HRE), aby ten ostatni mógł przetransferować najmniej wydajne aktywa ze swego bilansu do banku mającego gwarancje państwa. Powstał, gdy toksyczne aktywa i papiery dłużne o wartości nominalnej 173 mld euro przelano w pażdzierniku 2010 r,. z HRE. Powstał wtedy największy w Niemczwech tzw. bad bank.
- Do pomyłki doszło najwyraźniej na skutek dwukrotnego zaksięgowania tych samych sum – stwierdził rzecznik resortu finansów i dodał, że trzeba to wszystko dopiero wyjaśnić.
Rząd przyjął jednak z zadowoleniem informację wskazującą na dalsze zmniejszenie gigantycznego długu publicznego, przekraczającego 60 proc. kryterium z Maastricht.
Opozycja jest zdumiona rozmiarami pomyłki, a winą obarcza rząd. – To nie ejst suma, jaką gospodyni domowa ze Szwabii chowa w puszce po herbatnikach i zapomina o niej – stwierdził przywódca frakcji parlamentarnej SPD, Thomas Oppermann – Przeoczenie takiej sumy jest całkowicie nieodpowiedzialne.
Mieszkańcy Szwabii w południowo-zachodnich Niemczech są znani ze zdolności oszczędzania.
Z wykrytej dodatkowej kwoty w FMS 24,5 mld euro przypada na 2010 r,., a 31 mld na rok bieżący.
- Zły bank HRE jest bankiem państwowym, za który odpowiada minister finansów. Także za  zarządzanie nim i za nadzór w uporządkowany sposób, a wyraźnie tego zabrakło – dorzucił Oppermann
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA