fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Styl życia

Bóbr czy niedźwiedź polarny. Jaki symbol dla Kanady

Znaczek "trzypensowy bóbr"
www.canadiandesignresource.ca
Zastąpienie bobra - który obok klonowego liścia jest narodowym symbolemKanady - niedźwiedziem polarnym zaproponowała konserwatywna senator
Według senator Nicole Eaton, najwyższa pora, by bóbr - "szczur o nienormalnych zębach" - wrócił do żeremi. Uważa ona, że "niedźwiedź polarny, z jego siłą, odwagą, pomysłowością i godnością" idealnie nadaje się do roli narodowego godła, w miejsce uhonorowanego tym zaszczytem oficjalnie w 1975 roku bobra.
- Symbole narodowe nie są wieczne, z biegiem historii mogą się zmieniać, by odzwierciedlać etos ludności i ducha narodu"- przekonywała Eaton.
Jak przypomina gazeta "National Post", bóbr mocno związany jest z historią Kanady od czasu umów zawieranych przez francuskich kolonistów w XVII wieku z handlarzami futer z Kompanii Zatoki Hudsona, która umieściła jego wizerunek w swoim godle w 1678 roku. W tym samym roku bobra na symbol francuskiej kolonii zaproponował gubernator Nowej Francji.
Wizerunek bobra widniał na pierwszym kanadyjskim znaczku pocztowym z 1851 roku, nazywanym "trzypensowym bobrem". Pojawia się też dotąd na kanadyjskich monetach.
Profesor nauki o środowisku Glynnis Hood z uniwersytetu w Albercie, autorka "Bobrzego manifestu", utrzymuje, że bóbr jest idealnym symbolem Kanady. Zwierzę to może symbolizować wytrzymałość, inteligencję i zdolność do przetrwania nawet w najsurowszym klimacie - mówi. - I żadne zwierzę nie zmienia tak pejzażu, jak to robią bobry - dodaje.

W Suwałkach niedźwiedź górą

Podobną dyskusję mieliśmy w Polsce w zeszłym roku, w Suwałkach. Miasto uznało, że to biały niedźwiadek ma być maskotką promującą Suwałki. Wygrał rywalizację właśnie z bobrem. Niedźwiadek został uznany przez specjalistów, którzy przygotowali strategię promocji Suwałk na lata 2010-2015, za bardziej przyjazne zwierzę niż bóbr. Ten drugi - według nich - może kojarzyć się często z wyrządzaniem szkód dla człowieka.
Biały niedźwiedź jest nieodzownym elementem żartów, jakie z mieszkańców Suwałk robią sobie od lat przyjezdni. Suwałki - według nich - leżą tam gdzie są białe niedźwiedzie, czyli na "polskim biegunie zimna".
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA