fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Umiarkowana aktywność inwestorów na GPW

Fotorzepa, Bartosz Siedlik
WIG20 rozpoczął sesję od wzrostu na otwarciu o 35 pkt. Obrót na indeksie po godzinie 10 wyniósł niecałe 120 mln zł
Europejscy inwestorzy poznali odczyt finalny indeksu PMI usług Niemiec za wrzesień, który wyniósł 49,7 wobec odczytu wstępnego 50,3. Jest to wynik najsłabszy od lipca 2009 r. W sierpniu indeks ten wyniósł 51,1.
Zaraz po tym został opublikowany indeks PMI usług eurolandu, który wyniósł 48,8 wobec odczytu wstępnego na poziomie 49,1. W sierpniu wyniósł 51,5. Jest to odczyt najsłabszy od lipca 2009 r.
Równolegle został opublikowany finalny PMI composite, który wyniósł 49,1 wobec odczytu wstępnego 49,2. Europejskie rynku akcji w reakcji na dane nieznacznie obniżyły wyceny, ale wciąż były na dużych plusach, który w przypadku francuskiego CAC40 wynosił po godz. 10 ponad 1,8 proc., a londyńskiego FTSE100 około 1,5 proc.
Indeks blue chipów na GPW formułuje nowy średnioterminowy kanał spadkowy o dużej zmienności z sesji na sesję.  Zakres wahań, który jest stromo nachylony w dół wynosi około 200 pkt. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby tak duże zmiany nie dokonywały się każdego tygodnia. O dużej zmienności świadczy też wysoki depozyt zabezpieczający na kontrakty terminowe na WIG20, który wymaga Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych, który sięgał ostatnio nawet 10 proc., a jeszcze kilka miesięcy temu oscylował wokół 5 proc.
Górne ograniczenie kanału spadkowego WIG20 rozpoczyna się od sesji z ostatniego dnia sierpnia i biegnie po coraz niżej położonych maksimach sesyjnych. Obecnie opór wynikający z tego kreślenia przebiega na poziomie około 2170 pkt. Dolne ograniczenie kanału zniżkującego biegnie wzdłuż minimum WIG20 z 12 i 13 września oraz dotychczasowego tegorocznego minimum z 23 września. W tym momencie wsparcie przebiega w okolicy 1990 pkt. i właśnie w tym kierunku zmierza flagowa dwudziestka w średnim terminie.
Tymczasem WIG20 rozpoczął środową sesję od wzrostu na otwarciu o 35 pkt. Pierwsze godziny handlu przyniosła jednak obniżenie wyceny z maksimum 2129 pkt. na 2105 pkt. Obrót na indeksie po godzinie 10 wyniósł niecałe 120 mln zł, zatem był na umiarkowanym poziomie.
Nastroje inwestorów na rynku akcji pogarszają się wraz z każdą falą spadków, która doprowadza indeksy na tegoroczne minima lub poniżej nich. Krajowi uczestnicy rynku, zarówno indywidualnie działający na warszawskim parkiecie jak i klienci instytucji zbiorowego inwestowania, nie mają obranej konkretnej strategii inwestycyjnej ze względu na dużą niepewność na rynku akcji. Najlepsza wydaje się tzw. strategia dostosowawcza, czyli elastyczność decyzji po wystąpieniu określonego zdarzenia gospodarczego, ale nie wyprzedzanie tego faktu.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA