fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Edukacja i wychowanie

Cofanie studentów z 5 na 3 rok niezgodne z przepisami

www.sxc.hu
Cofanie żaków z piątego na trzeci rok studiów jest niezgodne z obowiązującymi przepisami
Wiele uczelni, m.in. Uniwersytet Gdański i Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, zmusza studentów, którzy jednolite studia magisterskie rozpoczęli przed 1 października 2005 r., do złożenia pracy magisterskiej do końca września lub przeniesienia się na studia licencjackie.
– Obecnie nie ma możliwości cofnięcia takiego studenta na piąty rok studiów magisterskich, ponieważ zgodnie z ustawą z 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie Wyższym (DzU nr 164, poz. 1365 ze zm.) nie są już one prowadzone – wyjaśnia Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego.

Nieznajomość prawa

– To nieprawda – zaprzecza Robert Pawłowski, rzecznik praw studenta. Zgodnie z art. 257 ust. 4 prawa o szkolnictwie wyższym studenci jednolitych studiów magisterskich, którzy rozpoczęli je przed wejściem w życie ustawy, mogą je ukończyć w tym trybie albo przenieść się na odpowiednie studia pierwszego stopnia albo drugiego stopnia.
– To student powinien zdecydować, jakie rozwiązanie wybiera. Uczelnia nie może go zmuszać do przeniesienia się na studia licencjackie, a tym samym wydłużenia okresu nauki – mówi Tomasz Lewiński z Parlamentu Studentów RP.
Tę interpretację potwierdza Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Bartosz Loba, rzecznik MNiSW, dodaje, że rozporządzenie z 13 czerwca 2006 r. w sprawie nazw kierunków studiów (DzU nr 121, poz. 838 ze zm.) rzeczywiście określa, jakie kierunki są prowadzone jako studia pierwszego i drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie.
– Weszło ono jednak w życie 1 października 2006 r. i ma zastosowanie do studiów rozpoczętych od roku akademickiego 2007/2008. Oznacza to, że w 2006 r. uczelnie mogły jeszcze przeprowadzać nabór na jednolite studia magisterskie, dla których rozporządzenie nie przewiduje studiów w takiej formie – wyjaśnia.
Dopiero od roku 2007 r. uczelnie nie mogły prowadzić naboru na jednolite studia magisterskie na większości kierunków.

Prowadzić wolno

– Rekrutacja na studia to nie to samo, co prowadzenie kierunku – podkreśla Marcin Chałupka, ekspert prawa szkolnictwa wyższego. W jego ocenie także studenci przyjęci na studia jednolite magisterskie w roku 2006/2007 lub wcześniej, a korzystający z możliwości ich przedłużania zgodnie z regulaminem studiów, np. przez wzięcie urlopu dziekańskiego, powtarzanie czy wznowienie roku, powinni mieć prawo je ukończyć w trybie jednolitym.
Robert Pawłowski dodaje, że nie ma problemu prawnego. Jego zdaniem uczelnie utrudniają ukończenie studiów tym studentom, bo nie chce im się zorganizować dla nich zajęć. Choć to wcale nie byłoby takie trudne. Niektórym wystarczy pozwolić na powtarzanie semestru czy roku. Brakujące zaliczenia mogliby uzyskać, chodząc na zajęcia ze studentami studiów magisterskich II stopnia. Do tego nie potrzebują tytułu licencjata – wbrew temu, co twierdzą niektóre szkoły wyższe.
– Zachęcamy uczelnie do zastosowania rozwiązań dogodnych dla studentów – podkreśla Bartosz Loba.
Eksperci zgodnie podkreślają, że studiującym łatwiej byłoby dochodzić swoich praw, gdyby wszyscy mieli podpisane umowy z uczelniami. Taki obowiązek szkoły wyższe  będą miały dopiero od tego roku.
Masz pytanie, wyślij e-mail do autorki j.ojczyk@rp.pl

W jakim trybie można studiować

Szkoły wyższe mogą prowadzić:
- studia I stopnia, tzw. licencjackie, trwające trzy lata i kończące się uzyskaniem tytułu licencjata lub inżyniera,
- studia II stopnia, tzw. magisterskie, trwające dwa lata i kończące się uzyskaniem tytułu magistra lub magistra inżyniera,
- jednolite studia magisterskie trwające pięć lat i kończące się uzyskaniem tytułu magistra, do roku akademickiego 2006/2007 nabór na nie uczelnie mogły prowadzić na wszystkie 118 kierunków, od roku akademickiego 2007/2008 jednolite studia można rozpocząć tylko na kilkunastu kierunkach wskazanych przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego (m.in. aktorstwo, medycyna, farmacja, prawo).
Więcej w serwisie:
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA