fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sylwetki

Prezes Dalkii inwestuje z rozmachem

Pascal Bonne, spędza wolny czas na poznawaniu historii Polski
PULS BIZNESU/FORUM
Pascal Bonne: Prezes Dalkia Polska stawia na produkcję zielonej energii i modernizację przejmowanych firm
Pascal Bonne od trzech lat szefuje Dalkii w Polsce. Do pracy w Warszawie przyjechał prosto z Paryża. Od tego czasu poznał bardzo dobrze polskie zwyczaje, historię i nauczył się swobodnie władać polskim językiem.
Karierę zawodową rozpoczął we francuskiej administracji państwowej w ministerstwach  Rolnictwa i Rozwoju Regionalnego. Pracował we Francji i w Stanach Zjednoczonych. Karierę w administracji ułatwiło mu świetne wykształcenie, ukończył bowiem studia na prestiżowej paryskiej Ecole Polytechnique.
W 1992 r. Pascal Bonne dołączył do Grupy Veolia Environnement – jednej z największych francuskich firm zajmujących się usługami komunalnymi. Początkowo pracował w pionie zajmującym się gospodarką wodną, m.in. jako dyrektor do spraw operacyjnych Spółki Wodociągów Regionu Paryskiego. Dopiero w 2004 roku rozpoczął pracę w firmie Crystal, spółce córce Dalkii projektującej i realizującej systemy ciepłownicze i chłodnicze.
W Polsce realizuje konsekwentnie strategię powiększania aktywów Dalkii. Już obejmując stanowisko szefa grupy ciepłowniczej w styczniu 2008 r., musiał sprostać zadaniu włączenia do spółki warszawskiej firmy Praterm, która dostarczała ciepło w 22 miastach Polski. Dzięki tej transakcji Dalkia znacznie powiększyła swoje aktywa w Polsce. Pascal Bonne podjął decyzję o skupie akcji Pratermu i wycofaniu spółki z notowań na GPW.
Na stanowisku prezesa Dalkia Polska zastąpił Marie-Francoise Pepin, która zanim kupiła Praterm, zdecydowała o przejęciu dostawców ciepła w Łodzi i Poznaniu. Dalkia co roku powiększa swoje aktywa, uczestnicząc w prywatyzacjach na rynku ciepła.  Wynegocjowana dwa tygodnie temu umowa kupna za 1,44 mld zł Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej będzie największą prywatyzacją w branży. Dalkia, która wygrała konkurencję z 13 firmami starającymi się o SPEC, ma jednak wielu przeciwników wśród radnych Warszawy. Radni Prawa i Sprawiedliwości zebrali 150 tys. podpisów referendum w sprawie prywatyzacji SPEC.
57-letni Pascal Bonne ujmuje szerokim uśmiechem i płynną znajomością języka polskiego. – Wolny czas poświęca na poznawanie historii Polski, szczególnie ostatnich 150 lat, i na zwiedzanie Warszawy, do której chętnie zaprasza znajomych z Francji – opowiada Anna Gnoińska, członek zarządu Dalkii.
Prezes Dalkii ma czworo dzieci i dwoje wnuków, lubi z nimi spędzać wakacje na Korsyce.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA