fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telewizja

Julia Rzemek poleca

niedziela 18.30 | Dwójka

Okazja do wysłuchania słuchowiska „Somosierra" nagrodzonego Grand Prix na zakończonym niedawno Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry. To niebanalnie opowiedziana historia słynnej szarży polskich szwoleżerów, która w 1808 roku utorowała Napoleonowi drogę do Madrytu. Tekst napisał Paweł Sztarbowski. Całość wyreżyserował Paweł Łysak, dyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy, który mówi, że początkowo planował premierę słuchowiska w 200. rocznicę bitwy pod Somosierrą. Realizacja trochę się jednak przeciągnęła. – Zaraziłem pomysłem Pawła Sztarbowskiego, wicedyrektora mojej sceny i dramaturga – dodaje Łysak. – Myśleliśmy o adaptacji książki „Kozietulski i inni" Mariana Brandysa. Potem Paweł napisał własny tekst pokazujący historię z perspektywy matek, żon i sióstr żołnierzy. Kobiety stały się lustrem dla bohaterszczyzny mężczyzn. „Somosierra" pokazuje polski patriotyzm jako coś z jednej strony wzruszającego, przejmującego, a z drugiej – nieodpowiedzialnego, zawadiackiego, straceńczego.
Kobiety lamentują i zawodzą niczym grecki chór, gdy w tym czasie mężczyźni, szykując się do bitwy, rozmawiają o jedzeniu i dziwkach. Dramat miesza się z groteską.
W roli Napoleona wystąpił Arkadiusz Jakubik. Poza tym wszystkie postaci kreują aktorzy Teatru Polskiego w Bydgoszczy: Marian Jaskulski (generał Montbrun), Małgorzata Witkowska (Matka I), Marta Nieradkiewicz (Matka II), Roland Nowak (Szpotański), Michał Czachor (Krzyżanowski), Piotr Żurawski (Kozietulski), Jakub Ulewicz (Sokołowski), Karolina Adamczyk (Matka III), Artur Krajewski (Dziewanowski) oraz Magdalena Łaska (Żona).

niedziela 23.00 | Dwójka

W niedzielne wieczory przez dwie godziny Piotr Matwiejczuk prezentuje bliższe i dalsze zakątki muzycznego wszechświata. Krzyżują się tu różne style i gatunki: folk, jazz, muzyka dawna i współczesna. Dużo miejsca autor poświęca folkowi północnoamerykańskiemu, w poszukiwaniu ciekawych brzmień przemierza całą Europę, odbywa wycieczki na Bliski Wschód oraz do Ameryki Południowej. Piotr Matwiejczuk szuka nietuzinkowych muzycznych mariaży. Klasyka piosenki francuskiej pojawia się w wykonaniach artystów flamenco, kwartet smyczkowy gra pieśni z repertuaru Marii Tanase, bułgarskie śpiewaczki ludowe spotykają się z norweskimi jazzmanami. Audycji patronuje arabski lutnista Anouar Brahem, którego muzyka jest sygnałem niedzielnych spotkań.

poniedziałek – czwartek 23.45 | Dwójka

Od poniedziałku w radiowym cyklu „To się czyta latem" będzie można posłuchać powieści „Reszta jest hałasem" Aleksa Rossa w interpretacji Krzysztofa Gosztyły. Jej autor, krytyk muzyczny magazynu „New Yorker", postanowił przedstawić historię powstawania XX-wiecznej muzyki poważnej. Powstała fascynująca książka o kompozytorach i wykonawcach, ale także politykach, dyktatorach, milionerach i patronach sztuki, którzy próbowali wpływać na artystów.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA