fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

EKUZ: Na wakacje z ubezpieczeniem zdrowotnym

Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Turyści, którzy planują latem podróż za granicę, powinni zabrać ze sobą europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego
Zapewnia ona bezpłatny dostęp do publicznej opieki zdrowotnej w Unii Europejskiej.
Z tegorocznych badań przeprowadzonych przez instytut badawczy IMAS International wynika, że o europejskiej karcie ubezpieczenia zdrowotnego słyszało 70 proc. Polaków. Jednakże 46 proc. nie wie, czy karta ta wystarczy do uzyskania odpowiedniego leczenia w krajach UE. 29 proc. sądzi, że tak, a przeciwnego zdania jest 25 proc.
Polscy turyści mogą dostać EKUZ w wojewódzkim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia. Karta pozwoli im leczyć się w zagranicznych placówkach należących do powszechnego systemu ochrony zdrowia. Za leczenie prywatne pacjent musi zapłacić z własnej kieszeni. Dokument będzie honorowany w krajach Unii Europejskiej oraz dodatkowo: Norwegii, Islandii, Szwajcarii i Liechtensteinie (należące do EFTA).
Na podstawie EKUZ Polakom przysługuje taki sam koszyk świadczeń medycznych jak obywatelom państwa Unii lub EFTA, w którym się znajdą. Nie oznacza to jednak, że zakres świadczeń wszędzie jest taki sam.
Nie wszystkie kraje, do których Polacy chętnie wyjeżdżają, honorują europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego. Nie obowiązuje ona w Chorwacji czy Turcji. Oznacza to, że ubezpieczenie oferowane przez NFZ w ogóle tam nie działa. W takich sytuacjach polisa dodatkowa jest jedyną formą zapewnienia sobie właściwej ochrony.
Czasem EKUZ działa tylko teoretycznie. Taka sytuacja występuje na niektórych greckich wyspach, gdzie w ogóle nie ma publicznej ochrony zdrowia.
Prawo do EKUZ ma każdy ubezpieczony. Chodzi tu o osoby zatrudnione, prowadzące własną działalność gospodarczą pozarolniczą i rolniczą, rencistów, studentów oraz członków rodzin wymienionych grup.
Wniosek o EKUZ można złożyć i odebrać w dowolnym oddziale wojewódzkim NFZ. Składa się go osobiście albo przesyła pocztą (także elektroniczną) lub faksem. Fundusz publikuje na swoich stronach internetowych druki wniosków o wydanie EKUZ.
Kartę ważną najdłużej – bo aż przez pięć lat – dostaną emeryci. Legitymację ważną mniej niż sześć miesięcy dostaną kobiety w okresie ciąży lub porodu oraz dzieci i młodzież do 18. roku życia. O EKUZ dwumiesięczną mogą się ubiegać bezrobotni zarejestrowani w urzędzie pracy, a 90-dniowe potwierdzenie ubezpieczenia przysługuje osobom, które na podstawie decyzji wójta lub burmistrza mają przyznane świadczenia z pomocy społecznej. Okres ważności EKUZ fundusz policzy od dnia złożenia dokumentów o jej wydanie.
Jeśli turysta zapomniał złożyć wniosek o wydanie karty, a potrzebuje za granicą opieki medycznej, powinien natychmiast skontaktować się telefonicznie lub faksem z oddziałem NFZ właściwym ze względu na swoje miejsce zamieszkania. Fundusz wystawi wówczas certyfikat zastępczy i dostarczy go zainteresowanemu pocztą lub faksem.
 
Czytaj też:
 
Przeczytaj również nasz poradnik:
 
Zobacz więcej:
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA