fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzyka

O kobiecie z morskiej piany

„Jedni są z głazu, drudzy są z gliny/ A ja błyskam i srebrzę się cała/ Moja rzecz – zdrada, imię – Maryna,/ Ja – morska piana niestała".
Z tych kilku wersów można się już wiele o niej dowiedzieć. Ale w sobotę będzie szansa poznać ją znacznie lepiej. Dzięki słowom, które po niej pozostały.
Urodziła się w 1892 r. w Moskwie. Wyszła za mąż w wieku 18 lat za poetę Siergieja Efrona, ale nie potrafiła być mu wierna. Miała wiele romansów, także – choć jedynie listowne – z Borysem Pasternakiem i Rainerem Marią Rilkem. Kiedy miała 22 lata, związała się z Sofią Parnok, co wzbudziło w środowisku moskiewskiej bohemy ogromne oburzenie.
W 1922 r. wyemigrowała. Mieszkała w Pradze, później w Paryżu. Po 17 latach wróciła do Moskwy. W 1941 r., kiedy wybuchła wojno niemiecko-sowiecka, wysłano ją – podobnie jak innych literatów – do Jełabugi, wioski w Republice Tatarskiej. Miała 47 lat, kiedy popełniła samobójstwo. Maryna Cwietajewa jest bohaterką wieczoru, na który zaprasza Teatr Rampa.
Jej buntownicze, niepokorne teksty postanowiła zaśpiewać aktorka Paula Kinaszewska. Muzykę do nich napisali bracia Bartek i Hipolit Woźniak. Ich kompozycje są awangardowe, bliskie rockowi alternatywnemu, folkowi i bluesowi.
Trzy utwory ukazały się właśnie w formie singla. Premiera całego albumu przewidziana jest na październik. Wtedy też zobaczymy Paulę Kinaszewską w spektaklu przygotowywanym z wykorzystaniem tego materiału.
Sobotni koncert jest zapowiedzią przedstawienia. I pierwszą prezentacją wszystkich 13 nagrywanych na płytę piosenek.
 
Maryna C., Klub Artystyczny Rampa,  Warszawa, ul. Kołowa 20, bilety: 20 zł, rezerwacje: tel. 22 412 68 02, sobota (25.06), godz. 21
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA