fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Polacy popierają poszukiwania gazu łupkowego

Bloomberg
Polacy popierają poszukiwania gazu łupkowego, ale chcą, by państwo miało kontrolę nad złożami – wynika z badań opinii społecznej
Przygotowane na zlecenie Instytutu Globalizacji badania przeprowadzone przez OBOP pokazują, że 82 proc. pytanych uważa, ze państwo powinno inwestować w wydobycie gazu łupkowego. Tylko 4 proc. pytanych było temu przeciwne.
Sondaż pokazał też silne poparcie dla rozwoju własnych technologii wydobycia i eksploatacji tego surowca (80 proc. opowiedziało się za tym).  I co istotne, ankietowani byli zdania, ze kraj musi sprawować kontrolę nad zasobami gazowymi.
Niemal trzy czwarte pytanych chciałoby, by eksploatacja złóż w Polsce była domeną polskich podmiotów.
Obecnie poszukiwania i przygotowania do nich prowadzi w Polsce kilkanaście firm. Najwięcej, bo 15 z ok. 90 udzielonych koncesji należy do Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Szefowie tej spółki zapowiadają, że uruchomienie próbnego wydobycia jest możliwe na Pomorzu w ciągu 2-3 lat.
Eksperci przewidują, że eksploatacja na skalę przemysłową będzie możliwa dopiero za ok. 8-10 lat i to pod warunkiem, że firmy prowadzące prace potwierdza jej opłacalność. Wśród zainteresowanych wydobyciem gazu łupkowego są największe amerykańskie firmy – Chevron, ExxonMobil i Conoco Phillips, ale też włoski ENI i francuski Total.
Koszty prac poszukiwawczych są bardzo wysokie, szacuje się je na ok. 1,7 mld dol. w ciągu 2-3 lat. Amerykanie oceniają, że zasoby gazu w łupkach w Polsce sięgają 5,3 bln m3. Dla porównania teraz rocznie Polska wykorzystuje ponad 14 mld m3 gazu.
Źródło: energianews.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA