fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Etyka i reklama

Dyscyplinarki prawników za „cywilne” zachowania

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Sędzia czy adwokat „w cywilu” nie ma immunitetu od dyscyplinarki: naruszenie prawa ciągnie się za nim dłużej niż za zwykłą osobą
Wymagania wobec prawników nie dotyczą tylko pracy zawodowej, stosunku do kolegów i samorządu, ale także ogólnych zachowań (patrz ramka).

Agresywny kibic i pijany kierowca

– Kilka lat temu na meczu Legii z Lechem Poznań kilku sędziów i adwokatów głośno dopingowało gospodarzy. Siedzieliśmy naprzeciwko „Żylety", gdy w stronę gości wyrwała się grupa warszawskich kibiców z zamiarem porwania i spalenia flagi Lecha. Doszło do bijatyki i zdecydowanej interwencji policji. Siedzący obok mnie sędzia (dzisiaj wiceprezes jednego z warszawskich sądów) zerwał się w stronę zajścia. Kiedy go przytrzymywałem, krzyczał: „Trzeba chłopakom pomóc" i do końca meczu wygrażał policji za to, że pobiła niewinnych kibiców – opowiada adwokat Andrzej Michałowski.
Tamten incydent nie miał dyscyplinarnych następstw. Dyscyplinarka, a także proces karny, grozi Jakubowi I., sędziemu karnemu z Warszawy, którego zatrzymała policja półtora roku temu przed meczem Polska – Irlandia Płn. Miał być agresywny, zasłonić się immunitetem sędziowskim i odmówić badania alkomatem, a szefowi policyjnego patrolu zagrozić: „K..., będziesz siedział w kryminale". W ostatni piątek przed warszawskim Sądem Apelacyjnym (jako sądem dyscyplinarnym) odbywała się kolejna rozprawa o uchyleniu mu immunitetu, od czego zależy wszczęcie sprawy karnej.
Trzy tygodnie temu Sąd Najwyższy pozbawił definitywnie urzędu Waldemara K., znanego gdańskiego sędziego, który prowadził swoje audi, mając ponad 1 prom. alkoholu we krwi, i zderzył się  z furgonetką. Tego samego dnia został zawieszony, uchylono mu immunitet, a sąd karny skazał go na 10 tys. zł grzywny i roczny zakaz prowadzenia pojazdów. W sprawie dyscyplinarnej białostocki Sąd Apelacyjny dwukrotnie orzekał wobec niego karę przeniesienia na inne stanowisko służbowe, ale SN okazał się sroższy i wykluczył go z zawodu.

Prywatne wybryki

Adwokat Ewa Krasowska, rzecznik dyscyplinarny Naczelnej Rady Adwokackiej, podaje, że w tym roku sądy dyscyplinarne adwokatury rozpoznały 13 spraw dotyczących naruszeń związanych z nagannym zachowaniem się adwokatów jako osób prywatnych, a więc niezwiązanych z wykonywaniem zawodu (w jednej adwokat został uniewinniony, dwie umorzono, a w dziesięciu zapadły kary upomnienia i pieniężne).
Dla porównania w 2010 r. do adwokatury wpłynęły 583 sprawy, z których 101 trafiło do sądów dyscyplinarnych z aktem oskarżenia.
– Prawnikom, zwłaszcza sędziom, nie wolno zapominać, że ponoszą odpowiedzialność dyscyplinarną także za zachowania prywatne, a już skrajną głupotą jest powoływanie się po dopuszczeniu się wykroczenia na pełnione funkcje. Za to karałbym dodatkowo – przestrzega mec. Michałowski.
– Z takich prywatnych wydarzeń przychodzą na myśl przypadki niepoważne: a to ktoś ubrał swoją lady w togę adwokacką, a potem pstryknął jej kilka zdjęć,  ktoś inny uległ emocji i ganiał małżonkę z kijem w ręce po swej posesji na warszawskiej Saskiej Kępie, a to znowu ktoś inny zachował się jak zwykły cham wobec policjanta – opowiada adwokat Jerzy Naumann, były rzecznik dyscyplinarny NRA. – Zachowania niby niepoważne, ale jednak głęboko uwłaczające.
Z roku na rok wzbogaca się katalog przewinień zarzucanych sędziom, choć liczba kar (głównie upomnienia i nagany, było ich w zeszłym roku 33) ostatnio nie rośnie.
– Jazda po pijanemu to jednak wyjątki, częściej są to drobne wykroczenia, np. niezapłacenie w supermarkecie – mówi sędzia Marek Hibner, rzecznik dyscyplinarny Krajowej Rady Sądownictwa. – Trzeba jednak pamiętać, że dla sędziego już samo postępowanie dyscyplinarne jest ogromnym stresem i ma wpływ na karierę, czego nie doświadcza zwykła osoba.

Ogólne wymagania

Sędziowie: Z pełnieniem urzędu sędziego wiążą się szczególne obowiązki oraz ograniczenia osobiste; sędzia powinien zawsze kierować się zasadami uczciwości, godności, honoru, poczuciem obowiązku oraz przestrzegać dobrych obyczajów. Sędzia powinien dbać o autorytet swojego urzędu.
Adwokaci: Naruszeniem godności zawodu jest postępowanie adwokata, które mogłoby go poniżyć w opinii publicznej lub poderwać zaufanie do zawodu. Obowiązkiem adwokata jest przestrzegać norm etycznych oraz strzec godności zawodu adwokackiego.
Radcowie: Radca prawny obowiązany jest dbać o godność zawodu przy wykonywaniu czynności zawodowych, a także w działalności publicznej i w życiu prywatnym.
 
Zobacz też:
Czytaj więcej w serwisach:
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA