fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Gdzie się opłaca wakacyjna praca

Bloomberg
Na najwyższe stawki w sezonowych zajęciach mogą liczyć hostessy i pomoce biurowe. Dużo niższe są stawki kelnerów, ale z napiwkami mogą oni zarobić najlepiej
Od 10 do 17 zł, czyli 13,6 zł  na godzinę jako pomoc biurowa można zarobić w dużych miastach. To właśnie to zajęcie otwiera ranking 10 najbardziej opłacalnych wakacyjnych prac przygotowany przez agencję zatrudnienia Work Service.
Na drugim miejscu uplasowała się hostessa, ze stawką za godzinę 8 - 18 zł (te najwyższe zdarzają się na najbardziej prestiżowych imprezach). Za to ofert pracy  dla hostess jest więcej - i to nie tylko w dużych, ale i w średnich miastach, a  nawet w wakacyjnych kurortach, gdzie pracę można połączyć z wypoczynkiem.
Tomasz Hanczarek, prezes Work Service, zwraca uwagę na spore zróżnicowanie stawek w części sezonowych zajęć - największe jest w wypadku hostess i pomocy biurowych. Najmniejsze różnice  są przy rozdawaniu ulotek, gdzie godzinowa stawka wynosi 8 - 9 zł.
Sporo ofert sezonowej pracy jest latem dla kurierów (także rowerowych). Mogą oni zarobić 9,5 - 14,5 zł na godzinę, choć głównie w dużych miastach. W całym kraju firmy szukają też ankieterów, oferując im 9 - 14 zł, ale wymagają czasem wiedzy związanej z realizacją badań społecznych.
Jak co roku, bardzo duży wybór ofert sezonowej pracy jest latem na wsi, w ogrodnictwie, gdzie można zarobić 7 - 10 zł za godzinę.
Podobne są stawki dla bardzo poszukiwanych latem kelnerów i kelnerek, przy czym w tym przypadku rzeczywiste zarobki - po uwzględnieniu napiwków - mogą być zdecydowanie wyższe niż otwierających ranking pomocy biurowych.
- Zarabiałam tysiąc złotych miesięcznie, ale co najmniej drugie tyle miałam z napiwków - wspomina 21-letnia Katarzyna, która przez ostatnie wakacje pracowała w osiedlowej pizzerii w Warszawie.
W dodatku pracując w kawiarniach i restauracjach w popularnych kurortach - latem otwierają się tam dziesiątki sezonowych lokali - można łączyć pracę z wakacjami.
Niekiedy na  udziały w napiwkach mogą liczyć pomoce kuchenne w restauracji, które pod względem godzinowych stawek (7 - 9 zł) zamykają ranking Work Service. Krzysztof Inglot, dyrektor działu rozwoju rynków w Work Service zwraca też uwagę, że podejmujących wakacyjne prace w gastronomii, obowiązuje posiadanie aktualnej książeczki sanepidu.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA