fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kraj

Konkurs Mama w pracy: znamy zwycięzców

Wierzymy, że inwestycja w ludzi nam się zwróci – mówi Marzena Popowska z Danone, jednej z trzech nagrodzonych firm. Na zdjęciu wraz z zastępcą redaktora naczelnego „Rz” Piotrem Gabryelem podczas piątkowej gali wieńczącej konkurs
Fotorzepa, Raf Rafał Guz
Centrum Edukacji Oskar, O.K. Centrum Języków Obcych i Danone zwycięzcami tej edycji „Mamy w pracy”
– Coraz więcej firm traktuje konkurs  „Mama w pracy" jak rodzaj audytu, który pozwala się dowiedzieć, jakich rozwiązań dotyczących np. organizacji pracy oczekują ich pracownice – mówi Karolina Błaszczyk z Fundacji Świętego Mikołaja.
Fundacja wraz z redakcją „Rzeczpospolitej" i firmą badawczą Millward Brown SMG/KRC jest organizatorem konkursu. W piątek w Warszawie wręczano nagrody w tegorocznej edycji.
To jeden z nielicznych konkursów, w których nagrody przyznaje się na podstawie anonimowych ankiet wypełnianych przez same pracownice. W tym roku do konkursu zgłosiło się 112 firm. Ankiety wypełniło 6,4 tysiąca kobiet.
Co sądzą o swoich pracodawcach? Aż 78 proc. pracownic, które wypełniły ankiety przysyłane na konkurs, twierdzi, że kobiety w ciąży mogą liczyć na życzliwość ich przełożonych, 89 proc. podaje, że życzliwie traktują je współpracownicy.
– Jednak analiza ankiet pokazuje też, że takie konkursy jak ten, promujące rozwiązania ułatwiające łączenie rodzicielstwa z pracą zawodową, są naprawdę potrzebne – mówi Kuba Antoszewski z MillwardBrown SMG/KRC.
I wylicza, że tylko 24 proc. kobiet wypełniających ankiety przyznaje, że matka wracająca do pracy po urlopie macierzyńskim może wykonywać część swoich zawodowych obowiązków w domu, połowa podaje, że może liczyć na pracę na część etatu, a 45 proc., że w ich firmie można korzystać z elastycznego czasu pracy.
Jak wynika z wcześniejszych badań przeprowadzonych przez Fundację Świętego Mikołaja, to właśnie od tego, jak jest zorganizowana praca, zależy, czy sprzyja ona łączeniu pracy zawodowej z rodzicielstwem, czy nie.
Tymczasem w ankietach przysyłanych na konkurs 12 proc. kobiet poinformowało, że mają nieprzyjemności, gdy chodzą na zwolnienia lekarskie, a 11 proc., że wbrew swojej woli musi pracować w godzinach nadliczbowych. – Ten problem występuje szczególnie w firmach największych – dodaje Antoszewski.
Celem konkursu jest m.in. upowszechnianie najlepszych, modelowych rozwiązań. Czym wyróżniają się firmy, które wygrały tegoroczną edycję konkursu?
Danone, najlepsza w konkursie wśród firm dużych (ponad 500 zatrudnionych), proponuje m.in. dodatkowy miesięczny płatny urlop macierzyński, płaci za prywatną opiekę medyczną w ciąży i za niektóre szczepienia dzieci. Koncern wprowadził również elastyczne godziny pracy.
– Wierzymy, że inwestycja w ludzi nam się zwróci. Oni są największą siłą firmy – mówi Marzena Popowska, kierowniczka działu kadr Danone.
Najlepsza wśród firm średnich (50 – 500 pracowników)
– O. K. Centrum Języków Obcych z Lublina – ustala m.in. z pracownikami indywidualny harmonogram pracy i zgadza się na przychodzenie do pracy z dzieckiem.
– My te rozwiązania traktujemy jako coś naturalnego. Najważniejsza jest dobra atmosfera, która u nas panuje – mówił Przemysław Jaśkiewicz z O.K. CJO.
O dobrej atmosferze mówił też Wiesław Łubiński, szef Centrum Edukacji Oskar z Olsztyna, laureata wśród małych firm.
– Ważne jest nie nastawienie na zysk, ale na to, by swoim sukcesem dzielić się z innymi – komentował.
masz pytanie, wyślij e-mail do autorki s.szparkowska@rp.pl

Nagrodzeni i wyróżnieni

Duże firmy.
Nagroda: Danone. Wyróżnienia: Górnośląska Spółka Gazownictwa; Tupperware Polska.
Średnie firmy
Nagroda: O.K. Centrum Języków Obcych. Wyróżnienia: Amgen; Apreo Logistics; AXA Polska; BP Europa SE oddział w Polsce; Dom Maklerski IMDS; Euroafrica Services Limited; Gallup Polska; Icon Plc; Jones Lang LaSalle; Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy; Lufthansa Systems Poland; Medicare; MOPS Siemianowice Śląskie; Pekao Financial Services; SG Equipment Leasing Polska; Szpital Specjalistyczny św. Zofii; Transition Technologies.
Małe firmy
Nagroda: Centrum Edukacji „Oskar". Wyróżnienia: Akademia Zabawy i Rozwoju Octopus; BERNARDSON Szkolenia; Biuro Tłumaczeń Technicznych LIDO-LANG; Centrum Finansowe Banku BPS; Centrum Myśli Jana Pawła II; Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej Pruszcz Gdański z siedzibą w Rusocinie; Hay Group; Kaczor, Klimczyk, Pucher, Wypiór Adwokaci.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA