fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma

Zakładamy własną firmę

Fotorzepa, Dominik Pisarek Dominik Pisarek
Grażyna Ordak
Własna firma – o tym myśli wielu Polaków, niestety tylko część z nich próbuje wcielać swoje plany w życie. I bynajmniej nie dlatego, że brakuje im inicjatywy czy zapału. Przeszkodą często jest zwyczajnie brak środków na jej rozkręcenie i założenie
Niektóre rodzaje biznesu wymagają bowiem dużych nakładów finansowych, a ryzyko niepowodzenia jest spore.
Do tego – gdy zatrudniamy pracowników – bierzemy na siebie dodatkową odpowiedzialność: trzeba zapewnić im pensje - kwestie te omawiamy w artykułach "Przyjmujemy do pracy pracowników" oraz "Szef wypełnia druki dla ZUS".
Gdy oszczędności i pomoc rodziny okazują się niewystarczające, przedsiębiorca kieruje swoje kroki do banku. Niestety, instytucje finansowe niechętnie dają pieniądze firmom, które dopiero startują na rynku i nie mają jeszcze ugruntowanej pozycji, a jeśli już pożyczają – to raczej niewielkie kwoty. Do tego stawiają sporo wymagań, których początkujący przedsiębiorcy często nie spełniają. Warto jednak pamiętać, że bank nie jest jedynym miejscem, gdzie warto szukać pieniędzy na rozkręcenie własnego biznesu - informacje zawarte w artykule "Jak zdobyć pieniądze na uruchomienie firmy" udzielą na ten temat wskazówek.
Zobacz cały poradnik "Jak założyć małą firmę"Przedsiębiorcy, którzy dopiero wkraczają na rynek, a nawet ci, których firmy istnieją dopiero na papierze – mogą starać się o środki z funduszy europejskich. Fakt, coraz trudniej je zdobyć. Ale dobre pomysły mają spore szanse na dofinansowanie. Przedsiębiorcy rozpoczynający działalność mogą liczyć również na specjalne pozadotacyjne mechanizmy wsparcia.
O ile jednak środki takie rzeczywiście mogą być wystarczające na samym początku, o tyle problem może się pojawić w momencie, kiedy firma już okrzepnie i okaże się, że pomysł na nią był dobry, a teraz przychodzi czas na dalszy rozwój. Ale i w tym przypadku przedsiębiorca nie zostaje pozostawiony sam sobie.
Pomysł na biznesGdy już uda nam się zgromadzić wystarczające środki finansowe, musimy firmę zarejestrować. Często do jej prowadzenia może być wymagane specjalne pozwolenie albo nawet koncesja lub spełnienie innych – dodatkowych – formalności - w artykułach "Wpisujemy się w ewidencji albo rejestrze sądowym" oraz "Kiedy potrzebna jest koncesja, zezwolenie lub licencja" podpowiadamy, jak sobie z tymi obowiązkami poradzić.
Natomiast w artykule "Decydujemy o formie opodatkowania zysków" wyjaśniamy, na jakie formy opodatkowania swoich zysków może zdecydować się początkujący przedsiębiorca.
Pomagamy również przebrnąć przez formalności związane ze znalezieniem firmowego lokalu (zobacz tekst "Przedsiębiorca musi znaleźć siedzibę dla swojej firmy") oraz założeniem kilku rodzajów działalności, w tym m.in. sklepu, zakładu fryzjerskiego czy pensjonatu.
Czytaj też artykuły:
Zobacz cały poradnik:
Pomysły na własny biznes:
 
Więcej ciekawych pomysłów na biznes w serwisie:
Zobacz więcej poradników firmowych:
 
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA