fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Opinie

Komentarz - prywatyzacja PKO BP

Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
Na jesień Skarb Państwa zapowiada rekordowo wielką ofertę sprzedaży akcji. Do inwestorów trafią akcje PKO BP warte ponad 12 miliardów złotych. To o połowę więcej, niż warta była do niedawna największa oferta, czyli ubiegłoroczna sprzedaż walorów PZU
Jeszcze przed wakacjami państwo zamierza również sprzedać za około 5 miliardów złotych prawie połowę akcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
Te oferty to jednak nie prywatyzacja, ale dojenie kieszeni inwestorów, a czasami nawet innych firm państwowych.
Tak więc te wielkie oferty sprzedaży państwowych akcji, to nie zmiana filozofii rządzenia, to nie oddanie władzy w firmach w prywatne ręce. To działanie wymuszone przez sytuację budżetu i próba niedopuszczenia do tego, aby dług publiczny przekroczył konstytucyjne limity. Państwo nie chce wyrzec się ani jednego stołka w zarządach największych spółek. Niestety, to działanie zgodne z oczekiwaniami społeczeństwa i pracowników firm, których akcje są sprzedawane.
Czy z tego powodu należy uznać te działania za błąd? Niekoniecznie. Obawa przed niebezpieczeństwem, że największe i najbardziej efektywne polskie firmy staną się końcówkami zachodnich i wschodnich koncernów, jest uzasadniona. Istotne jest utrzymanie w rękach państwa paru spółek przesyłu energii i paliw. Ostatni kryzys pokazał, że dobrze jest, gdy przynajmniej część gospodarki nie będzie sterowana z zagranicy.
Nie oznacza to jednak, że w takich firmach powinni rządzić urzędnicy i politycy. Ich rola powinna ujawniać się wyłącznie w skrajnych sytuacjach. Gospodarka, by była efektywna, musi być kierowana przez prywatnych właścicieli. Czekające nas pseudoprywatyzacje są więc mimo wszystko dobre, bo stwarzają prywatny akcjonariat. Ważne, by w ślad za akcjami państwo stopniowo przekazywało również władzę w spółkach.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA